عزت الله مهرآوران

عزت الله مهرآوران هجدهم اردیبهشت سال 1328 در مسجد سلیمان به‌دنیا آمد. او بازیگر تئاتر،سینا و تلویزیون است.
عزت الله مهرآوران

زندگی نامه

در سال 1328 در مسجد سلیمان به‌دنیا آمد. از ششم دبستان به عرصه تئاتر وارد شد؛ در مدرسه نمایشی را برای اجرا تمرین می‌کردند و از او نیز خواستند تا در آن، نقش پسری یتیم را بازی کند. بازی در این نقش و ورود به دنیای تئاتر، شور و شوق عجیبی در او ایجاد کرد و باعث شد به تئاتر و نمایش جدی‌تری نگاه کند. بنابراین نوشتن را شروع کرد و اندیشه‌‌های مختلفی را که در ذهن داشت روی کاغذ آورد. تمرین نمایشنامه‌‌نویسی او از همان دوره سنی آغاز شد.

عزت‌الله مهرآوران فعالیت جدی و حرفه‌ای خود را در سینما با فیلم «می‌‌فروش» در سال ۱۳۵۳ به کارگردانی ولی محمدی شروع‌کرد و پس از آن در فیلم‌‌های مشهوری مانند «آژانس شیشه‌ای» ساخته‌ ابراهیم حاتمی‌کیا، «مرد عوضی» ساخته‌ محمدرضا هنرمند و «خوابم میاد» ساخته‌ رضا عطاران، حضور پیدا کرد.

او نمی‌خواهد از فضای تئاتر فاصه بگیرد و هرساله تعدادی کار تئاتر انجام می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین بازی‌های عزت‌الله مهرآوران در سریال «لیسانسه‌ها» بوده‌است؛ سال 1395 در 67 سالگی در این سریال نقش مهمی بازی کرد که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون بیشتر مطرح کند. او در این سریال با سروش صحت همکاری داشت و تجربه بازیگری موفقی را برای خود رقم‌زد.

عزت‌الله مهرآوران در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده و علاوه ‌بر بازیگری، در حوزه نویسندگی و کارگردانی سینما و تلویزیون نیز فعالیت داشته‌است. مهم‌ترین اثر او در حرفه‌ نویسنده، سریال “انتظار” است.

از سریال‌هایی که در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته است می‌توان «افسانه هزار پایان»، «ستارخان»، «ایراندخت»، «لیسانسه‌ها»، «فوق لیسانسه‌ها»، «خروس»، «دزد و پلیس»، «وضعیت سفید»، «مسیر انحرافی»، «حرفه‌ای‌ها»، «ارث‌بابام» و «هتل پیاده‌رو» را نام‌برد.

او همچنین در فیلم‌هایی مثل «آتیش بازی»، «شترمرغ»،  «بانوی من»، «مومیایی3»، «سیب سرخ حوا»، «آژانس شیشه‌ای»، «تارهای نامرئی»، «مرد عوضی» و «ایلیا نقاش جوان» نیز بازی کرده‌است.

عزت الله مهرآوران دارای مدرک درجه یک هنری است و از سال 1392 در مؤسسه هنرمندان پیشکسوت عضو شده است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا