کیخسرو خروش

کیخسرو خروش چهارم اردیبهشت سال 1320 در تهران به دنیا آمد. او خوشنویس و نقاش ایرانی و از چهره های ماندگار هنری است.
کیخسرو خروش

زندگی نامه

در اردیبهشت سال 1320 متولد شد و در خانواده‌ای که اهل ادب بود بزرگ شد. پس از گذراندن مقاطع راهنمایی و دبیرستان در سال 1341 رتبه اول کنکور را به ‌دست آورد و به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران رفت. در دانشکده هنر هم‌دوره عباس کیارستمی و آیدین آغداشلو بود. نهایتاً در سال 1345 توانست باز هم با رتبه اول، دانشگاه را به پایان برساند.

 کیخسرو خروش نزد استاد میرخانی آموزش خوشنویسی ‌دید و در نهایت به عنوان اولین دارنده مدرک ممتاز انجمن خوشنویسان ایران شناخته شد. در سال 1354 مدرک استادی خود را گرفت و در سال 1358 موفق شد مدرک استاد ارشد انجمن خوشنویسان ایران را دریافت کند.

استاد خروش از بزرگترین استادان خط نستعلیق معاصر است و آثار خوشنویسی‌اش زیبایی یگانه‌ای دارد.

او تاکنون بیش از ۳۵ جلد از آثار ارزشمند ادبی، هنری و عرفانی ایرانی مثل دیوان حافظ، فرمان علی بن ابی‌طالب به مالک اشتر، وصیت‌نامه امام خمینی، خسرو و شیرین نظامی، چهار مقاله نظامی عروضی و مثنوی پیر و جوان و … را کتابت کرده ‌است.

کیخسرو خروش علاوه بر خوشنویسی، در هنر نقاشی نیز دستی بر آتش دارد و نقاشی را نزد استاد علی‌محمد حیدریان یاد گرفته ‌است. شناخت، مهارت و قدرت اجرِایی در چهره‌سازی و ترکیب‌بندی او از رنگ در طبیعت‌سازی ایرانی، باعث شده تا کیخسرو خروش را مهم‌ترین نقاش واقع‌گرای ایرانی در عصر حاضر بدانند. مهارت ویژه او در تصویرگری چهره، منحصربه فرد است.

استاد خروش در سال 1384 به عنوان چهره ماندگار برگزیده شد. او مدرک درجه یک هنری دریافت کرده و از ابتدای شروع کار مؤسسه هنرمندان پیشکوست، به عضویت آن درآمده است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا