اسدالله فرمانی

اسدالله فرمانی سال 1334 در شهر گهواره کرمانشاه متولد شد.
اسدالله فرمانی

زندگی‌نامه

سال 1334 در شهر گهواره کرمانشاه متولد شد. پدرش شمس‌الله فرمانی و پدربزرگش چنگیز فرمانی از سازندگان بنام تنبور بودند. ساخت تنبور در خانواده آن‌ها یک میراث است؛ خاندان فرمانی از هشت نسل گذشته تاکنون تنبور می‌ساختند و تقریباً همه مردان خانواده در نواختن آن سرآمد هستند. اکنون اسدالله فرمانی این هنر و حرفه را زنده نگه‌ داشته‌ است.

اسدالله از شش سالگی نزد پدربزرگ آموزش دید و نحوه ساخت تنبور را یاد گرفت. او کار خود را با بستن پرده و سمباده‌کشی و بعدها اتصال دسته به کاسه تنبور آغاز کرد و توانست در ده سالگی اولین تنبورش را بسازد. پایین دسته آن تنبور صدای خوبی نداشت اما با راهنمایی پدربزرگ این مشکل برطرف شد. او از آن زمان تاکنون به همراه برادرش و فرزندانشان در کارگاه خود در شهر گهواره به ساخت تنبورهای باکیفیت مشغول است.

تنبورها با مهر استاد اسدالله تولید می‌شود و اگر سازی مورد تأییدش باشد آن را مهر می‌کند. شاگردان بسیاری در مکتب سازسازی استاد اسدالله آموزش دیده‌ و امروزه به ساخت ساز مشغول‌اند.

استاد اسدالله فرمانی علاوه بر ساخت ساز تنبور در نوازندگی آن نیز مهارت بسیاری دارد. او مدرک درجه یک هنری را دریافت کرده و در سال 1398 به عضویت مؤسسه درآمده ‌است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا