اسماعیل شنگله

اسماعیل شنگله سال 1315 در تهران متولد شد.
اسماعیل شنگله

زندگی‌نامه

سال 1315 در تهران متولد شد. از نوجوانی به تئاتر علاقه‌مند شد و همین علاقه باعث شد تا در کلاس‌های بازیگری شرکت کند. اولین قدم‌های بازیگری‌اش را روی صحنه تئاتر برداشت و بعد به تلویزیون و سینما آمد. تئاتر در آن سال‌ها بیشتر جنبه خصوصی داشت. او از 17 سالگی به تئاتر علاقه‌مند بود و از همان زمان برای تماشای تئاتر به لاله‌زار می‌رفت. در سال 1332 برای آغاز مسیر حرفه‌ای خود در کلاس‌های جامعه باربد ثبت نام کرد و سه سال بعد نیز به هنرستان هنرپیشگی تهران رفت.

شنگله پس از آن، سه سال را هم در هنرستان گذراند و از آنجا به اداره هنرهای دراماتیک رفت. او در نهایت تصمیم گرفت برای تکمیل تحصیلاتش به خارج از کشور برود. سال 1340 بود که برای ادامه تحصیل در رشته تئاتر به آلمان و اتریش رفت؛ حدود 9 سال بعد به ایران بازگشت و در چندین کار از علی نصیریان بازی کرد و بعد به استخدام تلویزیون درآمد تا نمایش را به صورت جدی‌تر دنبال کند. او می‌گوید که خاطرات زیادی از بازی در هر یک از آثار نمایشی برایش باقی مانده است.

 اسماعیل شنگله در طول سال‌های فعالیتش تجربه همکاری با کارگردان‌های مشهوری همچون داود میرباقری، بهمن زرین‌پور و کامران قدکچیان داشته و در آثاری مثل «دایره مینا» (داریوش مهرجویی)، «سگ کشی» (بهرام بیضایی)، «سام و نرگس» (ایرج قادری)، «پارتی» (سامان مقدم)، «آبی» (حمید لبخنده) و … ایفای نقش کرده است.

او علاوه بر بازیگری به تهیه‌کنندگی و کارگردانی نیز پرداخته است و از جمله کارهایی که کارگردانی کرده است می‌توان به آثاری چون «کسب و کار آقای فابریزی»، «بهشت گم شده»، «با اجازه»، «آوای فاخته» و «عطر گل یاس» اشاره کرد.

استاد اسماعیل شنگله مدرک درجه یک هنری دارد و از سال 1392 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا