شاهین فرهت

شاهین فرهت با نوای دل‌نشین موسیقی پدرش استاد غلامعلی فرهت، در خنکای هفتمین روز فروردین‌ماه 1326 در تهران چشم به دنیا گشود.
شاهین فرهت

زندگی‌نامه

با نوای دل‌نشین موسیقی پدرش استاد غلامعلی فرهت، در خنکای هفتمین روز فروردین‌ماه 1326 در تهران چشم به دنیا گشود. حضور در خانواده موسیقی‌دان، او را نیز شیفته این هنر ساخت. چنانچه تا قبل از 10 سالگي دستگاه‌ها، رديف‌ها و گوشه‌هاي معروف را لااقل مي‌شناخت. در همان دوران به موسيقي كلاسيك روي آورد. دستان شاهین فرهت از 4 سالگی با ساز پیوند یافت. از نخستین گام‌ها، موسیقی ايراني و اساتيد موسيقی را شناخت. نواختن پيانو را از 10 سالگي آغاز كرد و اولين معلم وي امانوئل ملك اصلانيان بود. پای به 17 سالگی می‌گذاشت که كوارتت مي‌ساخت و بعضي از قطعه‌هایش همان موقع از راديو پخش مي‌شد. بعد از پايان دبيرستان، يعني در 17 سالگي براي تحصيل در رشته موسيقي عازم آمريكا شد و بعد از 2 سال تحصيل در دانشگاه كاليفرنيا به ايران برگشت و در دانشكده هنرهاي زيبا كه رشته موسيقي آن تازة تأسيس شده بود ثبت نام كرد و بعد از 4 سال فارغ التحصيل شد. پس از این‌که در مقطع کارشناسی رشته موسیقی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد، برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت. او از دانشگاه نیویورک در مقطع کارشناسی ارشد رشته آهنگسازی مدرک گرفت.

فراگیری آهنگسازی را در کلاس‌های اِزرا لدرمن‏، آهنگساز مطرح آمریکایی، ادامه داد. دانشگاه استراسبورگ فرانسه مقصد بعدی او برای تکمیل تجربه‌ها و اندوخته‌هایش بود؛ پس از این که مدرک فوق لیسانس موسیقی را اخذ کرد، در رشته آهنگسازی دکتری گرفت. این پیشکسوت موسیقی، آثار آهنگسازان ایرانی  را محور رساله دکتری خود قرار داد. . پايان نامه فارغ التحصيلي او در رشته آهنگسازي، سمفوني شماره 1  با نام «خيام» بود كه بالافاصله با درجه ممتاز مورد توجه قرار گرفت. اين سمفوني در ايران توسط اركستر سمفونيك تهران به رهبري فرهاد مشكات اجرا و مورد استقبال بي‌نظير قرار گرفت كه در زمان خود يكي از موفق‌ترين كنسرت‌ها بود.

همین موفقیت زمینه‌ای شد تا شاهین فرهت از سال ۱۳۵۵ به عنوان استاديار در دانشگاه تهران استخدام شود. او هم‌چنین دوره‌ای مدرس موسیقی ایران در سوئد بوده و استاد آکادمی موسیقی این کشور در رشته آهنگسازی است.

شاهین فرهت تا کنون بیش از ۸۰ اثر موسیقی در فرم‌های مختلف ساخته‌است که شامل سمفونی‌ها، کوارتت‌ها و چند قطعه دیگر است.

بیش از 12 سمفونی از جمله سمفونی ایران، خیام، دماوند، ایثار، امام رضا(ع)، پیامبر تهران و … بخشی از فعالیت‌های این هنرمند پیشکسوت موسیقی است. شاهین فرهت از آغاز فعالیت «مؤسسه هنرمندان پیشکسوت» همراه این مؤسسه بوده است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا