علی رضا

دوم فروردین 1312 در شمیرانات تهران به دنیا آمد. استاد علی رضا هنرمند پیشکسوت عرصه هنرهای تجسمی بود.
علی رضا

دوم فروردین 1312 در شمیرانات تهران به دنیا آمد. از همان‌زمان به نقاشی علاقه‌مند بود و در کودکی نقاشی می‌کشید. او بدون آموزش دیدن ازهیچ استادی و تنها با ذوق و استعدادش نقاشی می‌کشید و روزبه‌روز پیشرفتش دیده می‌شد. هم‌زمان با هنر نقاشی تحصیلاتش را هم ادامه می‌داد. او تنها فرزند خانواده بود که تمام دوران کودکی و نوجوانی و بخشی از جوانی خود را در منطقه ییلاقی و خوش آب و هوای شمیران گذراند. او تحصیلات دبیرستان خود را تا کلاس دهم در دبیرستان جم و سال یازدهم را در دبیرستان شاپور گذراند. نهایتا سال دوازدهم، دیپلم خود را از مدرسه ی دارالفنون دریافت‌کرد. او در تمام دوران مدرسه به عنوان نقاش جایی برای خود باز کرده‌بود.

علی رضا علاوه بر نقاشی به ورزش نیز علاقه‌داشت و استعدادش در ورزش دومیدانی باعث شد در این رشته مدال‌ها و نشان‌هایی دریافت‌کند.او انسان پر تلاشی بود و اشتیاق سیری‌ناپذیر او به هنر نقاشی و علوم‌انسانی او را نسبت به پیرامونش آگاه‌تر می‌ساخت.

او توانست مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس رشته تاریخ‌وجغرافی، لیسانس و فوق‌لیسانس رشته علوم‌تربیتی (از دانشگاه تهران) و فوق‌لیسانس جامعه‌شناسی (از دانشگاه تهران) را کسب کند و در تمام این سال‌ها هنر نقاشی را هم ادامه‌دهد و آثار بسیاری خلق‌کند.

طبیعت سرچشمه هنر و الهام‌بخش آثار او بود و او بدون هیچ استادی این مسیر را می‌رفت و شعر خیال‌انگیز خود را بر بوم جاری می‌کرد. دوستی او با هنرمندانی چون علی‌اکبر صادقی، نصرالله افجه‌ای و عباس کیارستمی او را در ادامه  این مسیر مصمم‌تر و جدی‌تر می‌ساخت.

استاد علی رضا نمایشگاه‌های بسیاری در ایران و فرانسه برگزارکرد. در آن میان می‌توان به نمایشگاه‌های انفرادی او مانند نمایشگاه سال  1352در گالری سبز، نمایشگاه سال 1359 در گالری سیحون، نمایشگاه سال‌های 1385-1384-1382 در گالری اثر، نمایشگاه سال 1386 در گالری دی، نمایشگاه سال 1388در گالری سیحون،  نمایشگاه سال 1390 در گالری ایوان سپید، نمایشگاه سال 1390 در گالری آریا و… اشاره‌کرد.

آخرین نمایشگاهی که استاد علی رضا از آثار خود برگزارکردند، در چهارم مهر سال 1393، در گالری ویستا افتتاح شد.

او مدرک درجه یک هنری داشت و از زمان آغاز فعالیت موسسه هنرمندان پیشکسوت در آن عضو شده‌بود.

علی رضا  پنج سال در بستر بیماری بود، اما همچنان به نقاشی ادامه می‌داد و نمی‌توانست از علاقه خود دست بکشد. اودر اسفند ماه سال 1397 به‌خاطر شدت بیماری تحت مراقبت‌های‌ویژه قرارگرفت و متاسفانه در اول خرداد سال 1398 دارفانی را وداع گفت. استاد علی رضا از میان ما رفت ولی آثارش یادگاری با ارزش از اوست.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا