احمد سپاسدار

احمد سپاسدار خردادسال 1327 در شیراز متولد شد.
احمد سپاسدار

زندگی‌نامه

سال 1327 در شیراز متولد شد. فعالیت حرفه‌ای خود را از 16 سالگی آغاز کرد. اواسط دهه ۴۰ شمسی با همراهی حمید مظفری، جمشید اسماعیل‌خانی و مجید افشاریان به گروه هنرهای دراماتیک فارس به سرپرستی محی‌الدین لایق پیوست.

احمد سپاسدار در سال ۱۳۴۹ گروه تئاتر آریا را پایه‌ریزی کرد و حمید مظفری، جمشید اسماعیل‌خانی، مجید افشاریان، حبیب دهقان نسب، محمود پاک‌ نیت و گوهر خیراندیش از اعضای این گروه بودند. نمایش‌های «رستم و سهراب» در سال ۱۳۵۱ و «داریوش نابغه‌ای از دودمان آریامنه» در ادامه، دو اثر جدی این گروه بود.

احمد سپاسدار در سال ۱۳۵۳ در دانشگاه هنرهای دراماتیک پذیرفته و در آنجا با بهروز بقایی، حمید مظفری، رضا حقگو و داوود داشفر همدوره شد. پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان رئیس اداره فرهنگ و هنر فسا منصوب شد و نمایش «آنجا که ماهی‌ها سنگ می‌شوند» نوشته خسرو حکیم رابط را با وجود نداشتن مجوز در حیاط اداره روی صحنه ‌برد.

نمایش «دقیانوس، امپراتور شهر اُفِسوس» یکی از آثار به یاد ماندنی احمد سپاسدار است که نزدیک یک ماه در تالار وحدت تهران اجرا شد. پس از آن نمایش «قوهای وحشی» را اجرا کرد؛ نمایشی که در هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، جوایز بهترین کارگردانی و متن را برای او و بهترین بازیگری را برای رحیم هودی و محمود پاک نیت به ارمغان آورد.

احمد سپاسدار تاکنون بیش از ۵۰ نمایش را کارگردانی کرده است و هنوز در این عرصه فعالیت می‌کند. او در سال ۱۳۸۸ نمایش «جزیره» را براساس نوشته آثول فوگارد طراحی و کارگردانی کرد. پس از آن در اوایل دهه ۹۰ نمایش «آنتیگون» و «خرده خانم» را روی صحنه برد و در سال ۱۳۹۵ نمایش «مده آ» را در گالری تار و پود زمان در شیراز اجرا کرد. او تاکنون تعداد زیادی دیپلم افتخار از رویدادهای مختلف تئاتری دریافت کرده است. در سال ۱۳۹۴ همزمان با آغاز بیست و پنجمین جشنواره تئاتر فارس، تماشاخانه‌ای به نام احمد سپاسدار نام‌گذاری شد. همچنین او کتاب «تاریخ تیاتر فارس» را تألیف کرده است؛ کتابی که به تاریخچه هنر تئاتر در استان فارس از آغاز شکل‌گیری تا بهمن ۱۳۵۷ می‌پردازد. این کتاب پس از بررسی شکل‌های بومی هنرهای نمایشی مانند روحوضی و تعزیه در استان فارس، نخستین گونه‌های تئاتر به شکل و شیوه غربی را از دید تاریخی در این استان جستجو و بررسی کرده است. هنرهای نمایشی در شهرها و شهرستان‌های استان فارس و زمینه‌های پیرامونی این هنر، مانند طراحی صحنه و مجلات تئاتر، از دیگر بخش‌های این کتاب است.

استاد احمد سپاسدار مدرک درجه یک هنری دارد و از سال 1395 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا