اسحاق خانزادی

اسحاق خانزادی در سال1329 در شهرستان دماوند استان تهران به دنیا آمد.
اسحاق خانزادی

زندگی‌نامه

در سال1329 در شهرستان دماوند استان تهران به دنیا آمد. از نوجوانی فعالیت هنری‌اش را آغاز کرد و از سال 1343 به عنوان یکی از کارکنان فنی استودیو «عصر طلایی» (به مدیرت عزیزالله کردوانی) شروع به کار کرد.

اسحاق خانزادی که نام هنری‌اش احمد خانزادی است، صداگذاری را از سال 1345 در کنار روبیک منصوری آغاز کرد؛ او این کار را از سال 1347 به طور مستقل ادامه داد و نخستین باری که نامش در عنوان‌بندی فیلم‌ها به‌عنوانِ صداگذار ثبت شد، در فیلم‌ «هفت دختر برای هفت پسر» (محمد متوسلانی، 1347) و سپس «بهرام شیردل» (امین امینی، 1347) بود.

او در سال 1350 و با معرفیِ بهرام ری‌پور، در وزارت فرهنگ و هنر استخدام شد.

اسحاق خانزادی در سال 1374 دوره‌ پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در تولید آثار مهمی مشارکت کرد. در آن سال در 2 فیلم و سریال مهم سینما و تلویزیون حضور داشت و خود را به جامعه هنرمندان معرفی کرد؛ فیلم «خواهران غریب» به کارگردانی کیومرث پوراحمد و سریال «آخرین فرصت» که صدابرداری هر دو را در کارنامه کاری خود دارد. او با صدابرداری فیلم «خواهران غریب» توانست تجربه حرفه‌ای موفقی برای خود رقم بزند و با مهارتش، خود را میان اهالی فضای سینما مطرح کند. او با همکاری در کنار بازیگران بزرگ و باتجربه‌ای همچون خسرو شکیبایی، افسانه بایگان، پروین‌دخت یزدانیان و الهه علی‌یاری سطح کاری خود را متحول کرد.

با اینکه اسحاق خانزادی را بیشتر به‌عنوان صدابردار می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده‌ و به‌عنوان صداگذار و بازیگر نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته‌ است. از مهم‌ترین آثار اسحاق خانزادی در حرفه‌ صداگذاری می توان به فیلم‌های «فیتیله و ماه‌پیشونی»، «پریناز»، «پرچم‌های قلعه کاوه»، «دایناسور»، «من و دبورا»، «مرثیه برف»، «نقاب»، «دختر ایرونی»، «بالای شهر پایین شهر»، «دنیا»، «نگین»، «پارتی»، «مریم مقدس»، «اعتراض»، «عشق بدون مرز»، «فریاد»، «شوکران»، «طوفان»، «کلاه‌قرمزی و پسرخاله»، «زیر آسمان»، «دلشدگان»، «بهترین بابای دنیا»، «هی جو»، «عقاب‌ها»، «کمال‌الملک» و سریال «اصحاب کهف» اشاره کرد. مهم‌ترین اثر اسحاق خانزادی در جایگاه بازیگر، فیلم سردار جنگل است.

هم‌چنین فیلم‌هایی که در آن‌ها صدابردار بوده عبارتند از: «ملی و راه‌های نرفته‌اش»، «آتش‌بس 2»، «دربست آزادی»، «نیکان و بچه غول»، «پریناز»، «جرم»، «یکی از ما دو نفر»، «بی‌پولی»، «خاطره»، «سوپر استار»، «محاکمه در خیابان»، «تسویه حساب»، «صدسال به این سال‌ها»، «رئیس»، «آتش‌بس»، «حکم»، «من و دبورا»، «زن زیادی»، «سربازهای جمعه»، «وعده دیدار»، «دختر ایرونی»، «دنیا»، «ازدواج غیابی»، «پارتی»، «اعتراض»، «مصائب شیرین»، «دریا برای تو» و سریال «آخرین فرصت».

او تاکنون موفقیت‌های بسیاری در جشنواره‌ها کسب کرده و بارها نامزد دریافت سیمرغ بلورین شده‌ است. درسال 1365 و در پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای فیلم «شیر سنگی» به کارگردانی مسعود جعفری‌جوزانی، سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری و میکس را دریافت کرد. در سال 1389 در بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر نیز برای فیلم «جرم» به کارگردانی مسعود کیمیایی، سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری و میکس را برنده ‌شد. هم‌چنین او برای فیلم‌های «تندباد» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی و فیلم «اعتراض» به کارگردانی مسعود کیمیایی، سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را دریافت کرده‌ است.

اسحاق خانزادی تاکنون صدابرداری و صداگذاری 1300 فیلم سینمایی بلند، کوتاه، مستند، گزارشی و خبری را در سینما و تلویزیون ایران انجام داده‌ است.

او مدرک درجه   هنری دارد و از سال 1392 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا