امیرهوشنگ جزی‌زاده

امیرهوشنگ جزی‌زاده در اردیبهشت سال 1312 در اصفهان متولد شد.
امیرهوشنگ جزی‌زاده

زندگی‌نامه

در اردیبهشت سال 1312 در اصفهان متولد شد. خانواده‌اش اهل هنر بودند؛ پدربزرگش «آخوندگزی» از قاضیان معروف اصفهان بود و پدر مادرش «آقا محمد علی مذهب» هنرمند بود. از هفت سالگی پیش دایی‌اش، محمود تذهیبی نقاشی یاد گرفت و در دوازده سالگی نزد استاد جواد رستم شیرازی رفت. شیرازی نقش پررنگی در پرورش او داشت.

امیرهوشنگ جزی‌زاده کرمانی سال ۱۳۲۸ به هنرستان هنرهای زیبای اصفهان رفت. به پیشنهاد عیسی بهادری وارد دوره نقاشی ایرانی شد و توانست در مدت ۴ سال دوره ۶ ساله آنجا را با موفقیت به پایان رساند. با استفاده از بورس تحصیلی به انگلستان سفر کرد و در لندن دوره شش ماهه تکمیلی طراحی و سرامیک را گذراند.

از دیگر استادان او میرزا آقا امامی، حاج مصور الملکی و محمد ناصر صفا بودند. پس از دریافت دیپلم به استخدام آموزش و پرورش درآمد و ۴ سال در آنجا فعالیت کرد. سپس به درخواست عیسی بهادری که سرپرست هنرستان هنرهای زیبای اصفهان بود به وزارت فرهنگ منتقل و در این هنرستان به آموزش طراحی فرش مشغول شد. همکاری او با عیسی بهادری نزدیک به ۲۶ سال ادامه داشت. جزی‌زاده مدتی مدیر هنرستان هنرهای زیبای اصفهان و سال‌ها سرپرست کارگاه‌های هنری این هنرستان بود. او در جهاد دانشگاهی اردکان، دانشکده هنر و معماری یزد، دانشگاه پردیس و دانشگاه آزاد نجف‌آباد در رشته فرش نیز سابقه تدریس دارد.

امیرهوشنگ جزی‌زاده دو سفر پژوهشی به آمریکا داشت و در موزه‌ها و کتابخانه‌های آنجا به تحقیق و مطالعه پرداخت. او در ششمین نمایشگاه دوسالانه نگارگری ایران که در سال ۱۳۸۵ برگزارشد به عنوان یکی از اعضای هیأت انتخاب شرکت داشت و در این نمایشگاه اثری ازاو به نام «اژدها، خرگوش و آهو» به نمایش درآمد. همچنین در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۸ هم‌زمان با همایش ملی شاهنامه در بخش هنری شرکت کرد و داستان «بیژن و منیژه» و «بهرام گور و آزاده در شکارگاه» را به تصویر کشید.

آثار او پیرو مکتب اصفهان است. قدرت قلم‌گیری ویژه‌ای دارد که در هنگام استفاده از تک‌رنگ‌ها نمود بیشتری پیدا می‌کند.

نزدیک به پنجاه سال پیش تعدادی از آثارش از سوی سران دولتی، به پادشاه بلژیک و ولیعهد ژاپن اهدا شد. برخی دیگر از آثار وی نیز در کاخ باکینگهام لندن، کاخ پادشاهی بلژیک، کاخ پادشاهی فنلاند، دفتر دوسالانه اروپایی ـ آسیایی ترکیه، موزه هنرهای ملی، موزه هنرهای معاصر تهران، موزه بنیاد شهید و دفتر مجله فصلنامه هنر ثبت و نگهداری می‌شود.

استاد جزی‌زاده تاکنون در ده‌ها نمایشگاه داخلی و خارجی شرکت داشته و نمایشگاه‌هایی در کشورهای آمریکا، بلژیک، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، آلمان، فیلیپین، الجزایر، مراکش، هندوستان، چین، عمان، ترکمنستان، ازبکستان و ترکیه برگزار کرده است. او مدرک درجه یک هنری دریافت کرده و از ابتدای تأسیس مؤسسه هنرمندان پیشکسوت، به عضویت آن درآمده است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا