ایرج راد

ایرج راد در اردیبهشت‌ماه سال 1324 در امیریه تهران به دنیا آمد.
ایرج راد

زندگی‌نامه

در اردیبهشت‌ماه سال 1324 در امیریه تهران به دنیا آمد. از سال‌های اول دبیرستان اجراهایی برای کودکان داشت و در سال 1338 گذراندن یک دوره فن بیان و تئاتر در کلاس خانم مهین دیهیم حرفه بازیگری را آغاز کرد. حضور در گروه شاهین سرکسیان، گروه تئاتر «میترا»، گروه تئاتر «مهر»، انجمن تئاتر ایران و اجرای چند تئاتر از فعالیت‌های ابتدایی او بود و به دنبال آن بیش از سی سال در اداره تئاتر فعالیت کرد.

اکبر ایرج حسنی راد که با نام ایرج راد شناخته می‌شود مدرک کارشناسی نمایش را از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و مدرک کارشناسی ارشد کارگردانی تئاتر را از دانشگاه کاردیف ولز دریافت کرده است.

ایرج راد نخستین بار درسال 1351 و در 27 سالگی در سینما حضور یافت. در این سال در فیلم «پستچی» به کارگردانی داریوش مهرجویی بازی و همکاری با هنرمندانی چون علی نصیریان، ژاله سام، عزت‌الله انتظامی و احمد‌رضا احمدی را تجربه کرد.

او نویسنده و مجری ۱۱۲ برنامه نیم ساعته هفتگی به نام «تئاتر روز» در رادیو بود که شامل اخبار، رویدادهای تئاتر ایران و جهان و نقد و مصاحبه می‌شد و از آذرماه ۱۳۵۱ تا پایان سال ۱۳۵۳ پخش شد. او به مدت دو سال در دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران، یک‌ سال در دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه نبی اکرم تبریز، یک سال در مکتب‌خانهٔ هنر و چند سال در کلاس‌های آزاد به تدریس پرداخته ‌است. همچنین داوری تعداد زیادی از جشنواره‌های تئاتر فجر، منطقه‌ای، استانی، جشنواره رضوی، دفاع مقدس، ارتش و دیگر جشنواره‌ها را برعهده داشته‌ است.

ایرج راد علاوه بر بازیگری تئاتر در ایران، در خارج از کشور نیز به اجرای تئاتر پرداخته است.

او در سال 1386 دوره‌ پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند. اثر مهم ایرج راد در این سال، بازیگری در سریال «مدار صفر درجه» به کارگردانی حسن فتحی محسوب می‌شود. او که در 62 سالگی در این سریال بازی کرد، توانست با مهارت آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند و تجربه بازیگری موفقی را رقم بزند.

ایرج راد در سریال‌های زیادی بازی کرده است که از آن جمله می‌توان به «ایراندخت»، «دختران حوا»، «سال‌های مشروطه»، «فاکتور هشت»، «گارد ساحلی»، «مدار صفر درجه»، «افسون»، «تلفن مشترک»، «گم‌شده»، «در قلب من»، «دستی بر آتش»، «در پناه تو»، «سنگ و شیشه»، «وزیرمختار» و «امیر کبیر» اشاره‌ کرد.

همچنین از آثار سینمایی او می‌توان  فیلم‌های «جای او دیگر خالی نیست»، «شمعی در باد»، «هفت ترانه»، «شور عشق»، «سهراب تا سهراب»‌، «نصف جهان»، «چون ابر در بهاران»، «جعفرخان از فرنگ برگشته»، «طوبی»، «ویزا»، «اجاره نشین‌ها»، «گردباد» و فیلم «دایره مینا» را نام ‌برد.

ایرج راد مدرک درجه یک هنری دارد و از ابتدای تأسیس مؤسسه هنرمندان پیشکسوت، به عضویت آن درآمده ‌است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا