بهروز کریمی

بهروز کریمی دوم فروردین سال 1334 در آبادان متولد شد. او را به عنوان پدر شعبده بازی ایران می شناسند.
بهروز کریمی

زندگی‌نامه

او را به عنوان پدر شعبده بازی ایران می شناسند. بهروز کریمی از همان دوران کودکی به انجام فعالیت‌هایی که دیگران را سرگرم کند علاقه داشت. بدون آموزش شعبده بازی را یاد گرفت.

8 ساله بود که نخستین اجرا را در زادگاهش آبادان اجرا کرد. از همین زمان در مسیر افزایش توانایی و مهارت هایش در این عرصه قرار گرفت. برای پیمودن مسیری که آغاز کرده بود راهی کویت شد. در حالی که 14 سال داشت. فعالیت خود در یک سیرک را آغاز کرد و «پریستو» را به عنوان نام هنری برای خود برگزید.

تماشای آثار «یوری گلر» او را علاقمند به شعبده بازی فکری کرد، پس فعالیت خود را در این حوزه شروع کرد. در ادامه با راه‌یابی به انجمن های شعبده بازان وارد دنیای حرفه‌ای شد.

او که اکنون 65 بهار از عمرش را گذرانده است، در مهر ماه سال 92 به عضویت موسسه هنرمندان پیشکسوت در آمد.

بهروز کریمی سال 58 نخستین آموزشگاه شعبده بازی را با نام «موسسه هنری پریستو» راه اندازی کرد و در آن آموزش بیش از صدها فرد علاقمند به این هنر را انجام داد. همچنین کتاب «رازهای هودینی» توسط او به فارسی ترجمه شد تا آشنایی با هنر شعبده بازی رونق بیشتری یابد.

اجراهای متعددی را در برنامه های تلویزیونی داشته است. در گذشته، در سینما هم فعالیت داشت. جلوه های ویژه فیلم جستجوگر کار اوست. همچنین از محبوب‌ترین نمایش‌های او در تلویزیون می‌توان به ایفای نقش نهان و آشکار در سریال هوشیار و بیدار اشاره کرد.

بهروز کریمی برای معرفی افراد با استعداد این حوزه نیز فعالیت‌هایی داشته است. نخستین جشنواره سراسری سرگرمی‌های نمایشی در خوزستان به همت او برگزار شد که گامی برای کشف استعدادها در این حوزه است. همچنین نخستین جشنواره سراسری شعبده بازان کشور را در استان گلستان برگزار کرد. یکی از فعالیت‌های او اجرای شعبده بازی در برنامه‌های رادیویی برای شنوندگان به ویژه روشن دلان نابینا است.

هنر او ارائه شعبده بازی های قدیمی به سبکی مدرن است؛ هنری که هیجان بیشتری را برای مخاطب به همراه دارد.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا