جمال اجلالی

جمال اجلالی سال 1326 در تهران متولد شد.
جمال اجلالی

زندگی‌نامه

سال 1326 در تهران متولد شد. علاقه به بازیگری از کودکی در او شکل گرفت و بزرگ‌تر که شد توانست با رتبه دو رقمی کنکور وارد دانشگاه تهران شود. فعالیتش در رشته تئاتر رسمی‌تر شد و در نهایت مدرک لیسانس خود را در رشته تئاتر از دانشگاه تهران دریافت کرد.

حمید سمندریان در کشف استعداد او نقش مهمی داشت و جمال اجلالی در سال ۱۳۶۸ در تنها فیلم سینمائی او یعنی «تمام وسوسه‌های زمین» بازی کرد.

اجلالی بازیگری را با بازی در تئاترهای «مرغ دریایی» در سال ۱۳۵۶، «ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی» در سال ۱۳۶۸ و «دایره گچی قفقازی» در سال  ۱۳۷۷ ادامه داد.

او در فیلم‌هایی چون «تابو»، «گینس»، «آرایش غلیظ»، «باد در علفزار می‌پیچد»، «آبی»، «مدرسه پیرمردها»، «تمام وسوسه‌های زمین» و «عاشق کوچک» بازی کرده است. بازی او در نقش یک پزشک معتاد در فیلم آرایش غلیظ در سال ۹۲ مورد تحسین و توجه قرار گرفت.

همچنین از سریال‌هایی که او بازی کرده است می‌توان به «دوردست‌ها»، «خط»، «توطئه فامیلی»، «برای آخرین بار»، «پیدا- پنهان» و «مسافر» اشاره کرد.

جمال اجلالی در سال 1397 بعد از اینکه دو سال به خاطر درمان بیماری از کار دور مانده بود، در سریال‌های «سر دلبران» و «سرباز» و فیلم سینمایی «دم سرخ‌ها» حضور یافت و به بازیگری بازگشت.

 او در سال 1392 به عضویت مؤسسه هنرمندان پیشکسوت درآمد.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا