جمشید هاشم‌پور

سوم فروردین 1323 در محله ی سلسبیل تهران متولد شد تا اتفاقی نو در سینمای ایران باشد.
جمشید هاشم‌پور

سوم فروردین 1323 در محله ی سلسبیل تهران متولد شد تا اتفاقی نو در سینمای ایران باشد. پدر و مادرش اصالتا اردبیلی بودند. تحصیلاتش را در رشته ی ریاضی و تا مقطع دیپلم ادامه‌داد. به ورزش بسیار علاقه داشت و در رشته های رزمی فعالیت می‌کرد.

جمشید هاشم پور، مشهور به جمشید آریا، توسط یکی از دوستانش به ساموئل خاچیکیان معرفی‌شد و با بازی در نقش کوتاهی در فیلم جهنم سفید بازیگری را آغازکرد. سپس در فیلم‌های «جنجال پول » به کارگردانی پرویز خطیبی ،« ایوالله » به کارگردانی منوچهر نوذری، «قسمت» به کارگردانی امیر شروان و «عشقی‌ها»به کارگردانی جمشید شیبانی بازی کرد. آخرین فیلمی که  جمشید هاشم‌پور پس از بازی در آخرین فیلم خود، پیش از انقلاب به خاطر دلایلی که بیشتر اخلاقی بود قید بازیگری را زد و بعد از گذراندن دوره امدادی، وارد سازمان امداد و نجات شد. او به مدت بیست سال عضو گروه امدادی با هدف نجات افراد گیر افتاده در کوه، بهمن و تصادف بود تا اینکه از آن سازمان بازنشسته شد.

سپس در سال 1361 مسعود کیمیایی از او دعوت کرد تا در فیلم خط قرمز بازی کند و این فیلم بازگشت دوباره ی او به سینما بود.

جمشید آریا، ستاره سینمای دهه هفتاد ایران است. بازی او در نقش  «زینال بندری» در فیلم تاراج، ساختهٔ ایرج قادری باعث شد که جمشید هاشم پور (آریا) بیش از پیش میان مردم مطرح شود. او پس از بازی در تاراج در فیلم های :

فرمان، بازداشتگاه، نقطه ضعف، بالاش، پایگاه جهنمی، عقابها، یوزپلنگ، تیغ و ابریشم، عشق و مرگ، پرده آخر، تماس شیطانی، دادستان، قرق، مادر، طعمه، افعی، یاران، آخرین خون، نیش، پرواز از اردوگاه، آخرین بندر، ضربه طوفان، یاغی، رنجر، زخمی، مجازات، گروگان، عقرب، آواز قو، گشت ارشاد نیز بازی‌کرد.

او علاوه بر بازی در فیلم های اکشن و حادثه ای، بازی در نقش های متفاوت تری را نیز تجربه کرده‌است که در آن میان می توان به بازی در فیلم‌های : هیوا به کارگردانی رسول ملاقلی پور-آواز قو به کارگردانی سعید اسدی – سفر به فردا به کارگردانی محمدحسین حقیقی – قارچ سمی به کارگردانی رسول ملاقلی پور- واکنش پنجم به کارگردانی تهمینه میلانی و مسافر ری به کارگردانی داود میر باقری اشاره‌کرد.

او در فیلم «کیفر» نیز نقش کوتاهی داشت که بسیار تاثیر گذار بود.

یکی از نقش های سختی که جمشید آریا بازی کرده، بازی در فیلم «استشهادی برای خدا» است که با وجود سخت بودن نقش و کار، در آن بسیار درخشید و برای ایفای آن، نامزد دریافت سیمرغ بلورین از جشنوارهٔ فجر شد.

از دیگر آثار او می‌توان به:

مرده خور- سرکوب –  ژن خوک – مأموریت غیرممکن – شین- درخونگاه – هایلایت – دارکوب – ملی و راه های نرفته اش – انزوا – نفس – سریال شهرزاد – من دیه گو مارادونا هستم – هاری – روزگاری عشق و خیانت – پایان نامه – کلاشینکف – هیس! دخترها فریاد نمی زنند – گام های شیدایی – گشت ارشاد – زنها شگفت انگیزند – گلوگاه شیطان – ازدواج در وقت اضافه – کیفر- چهره به چهره- فرود در غربت- خیابان بیست و چهارم – کلبه – نفوذی – استشهادی برای خدا – آن مرد آمد- محافظ – چهار انگشتی – میم مثل مادر- سنگ، کاغذ، قیچی – قاعده بازی – از دوردست – قتل آنلاین- مزرعه پدری – جنایت – یه بوس کوچولو – واکنش پنجم – سفر به فردا – قارچ سمی  و….  اشاره‌کرد.

استاد جمشید هاشم‌پور مدرک درجه یک هنری دارد و از سال 1392 عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا