جهانگیر رجبی‌خواه

جهانگیر رجبی‌خواه در اردیبهشت سال 1338در تهران متولد شد.
جهانگیر رجبی‌خواه

زندگی‌نامه

در اردیبهشت سال 1338در تهران متولد شد. تحصیلات ابتدایی و دوره دبیرستان را در تهران به پایان رساند و در سال 1355 پس از گرفتن دیپلم طبیعی در کنکور همان سال در رشته پزشکی دانشگاه مشهد قبول شد. ولی شرایط خانوادگی اجازه تحصیل در شهری دیگر را به او نمی‌داد، برای همین به فکر افتاد تا در وزارت فرهنگ و هنر آن زمان استخدام شود. جهانگیر رجبی‌خواه توانست پس از امتحان ورودی به کار مشغول شود.

فعالیت او در بخش سینمایی وزارتخانه (سازمان سینمایی کنونی) بود و در اداره کل تولید فیلم و عکس و اسلاید درلابراتوار فیلم  کار می‌کرد. او آموزش‌های اولیه را زیر نظر استاد دکتر اکبر عالمی سپری کرد و سپس در بخش اتالوناژ و تروکاژ لابراتوار به کار مشغول شد. به موازات خدمت در وزارت فرهنگ و هنر در استودیوی پارس فیلم، در زمان مرحوم دکتر کوشان، مشغول شد و در کارهای تولید سینمایی از جمله چاپ و ظهور و اتالوناژ فعالیت کرد. پس از پیروزی انقلاب، در اداره فقط روی فیلم‌های مستند  تظاهرات و تصاویر انقلابی کار می‌کرد تا این که دوباره در سال 1358 به موازات خدمت، به شرکت خدمات صنایع فیلم ایران (استودیو بدیع) پیوست و در آثار جدید بعد از انقلاب و پروژه‌های بزرگ سینمایی حضور داشت. او در دو دهه اول انقلاب، تمام آثار سینمایی و پروژه‌های مستند جبهه‌های جنگ ایران و عراق را در کارنامه خود دارد.

جهانگیر رجبی‌خواه در طول هفته برای دانشجویان مختلف رشته‌های سینمایی کارگاه‌های آموزشی لابراتوار فیلم آنالوگ برگزار می‌کرد و بنا به دعوت مدیر گروه‌های دانشکده هنر مدتی به تدریس مشغول بود.

مدیریت اداره لابراتوار فیلم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال 1384 تا انتهای 1390 و از سال 1394 تا 1398 از افتخارات کاری اوست. از مهمترین کارهای او ، مرمت و بازسازی فیلم‌های آنالوگ 35 و 16 م.متری دهه‌های 1330 تاکنون است که با همکاری فیلم‌خانه ملی ایران و به سرپرستی آقای خوشنویس و خانم طاهری انجام شد. او از ابتدای شکل‌گیری خانه سینما تاکنون، به عنوان نماینده اعضای انجمن لابراتوارهای فیلم ایران در هيئت مدیره این انجمن حضور دارد و در جهت پیش‌برد مسائل رفاهی و صنفی کارکنان آن، که حدود 130 نفر هستند، فعالیت می‌کند. رجبی‌خواه در حال حاضر نایب رئيس این انجمن است.

او در طول 22 سال سابقه، در چندین دوره جشنواره فیلم‌های تخصصی خانه سینما به عنوان داور حضور داشته است.

استاد جهانگیر رجبی‌خواه مدرک درجه یک هنری دارد و از سال 1397 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا