جواد انصافی

جواد انصافی در اردیبهشت سال 1330 در منطقه شمیرانات تهران به دنیا آمد.
جواد انصافی

زندگی‌نامه

در اردیبهشت سال 1330 در منطقه شمیرانات تهران به دنیا آمد. فعالیتش را از دوران مدرسه با تئاتر آغاز کرد و با اجراهای خود نشان داد که نگاه انسانی و اخلاقی در کارها می‌تواند پررنگ باشد و مورد توجه قرار گیرد. او از مدرسه عالی فنی مدرک فوق دیپلم راه و ساختمان دریافت کرد.

جواد انصافی می‌گوید سه بار در دانشگاه تهران قبول شد اما در مصاحبه ردش کردند. نهایتاً یک بار یکی از اساتید به او گفت: «یکی از مدیران با حضور تو مخالف است چون می‌گوید تو سیاه‌باز هستی و حضورت برای محیط اینجا خوب نیست» و برای همین نتوانست در دانشگاه ادامه تحصیل بدهد.

بسیاری جواد انصافی را با نام عبدلی می‌شناسند؛ یکی از کاراکترهایی که او خلق کرده است. او علاوه بر بازیگری، به کارگردانی، نویسندگی و تدریس نیز می‌پردازد. در سال 1353 با دعوت از چندین بازیگر گروه تئاتری تشکیل داد و تئاتر عبدلی و اوستا دقیقاً از همان سال شروع شد. در سال 1363 با کارگردانی و بازیگری مجموعه‌ای به نام «حسام‌الدوله»، در تلویزیون و شبکه یک فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 1368 با مجموعه «اوستا و عبدلی» با بازی امیر پارسی در نقش اوستا و خودش در نقش عبدلی، به شهرت و محبوبیتی رسید که تا همین زمان ادامه دارد.

همسرش، فروغ یزدان آشوری، هم دستیار اوست و هم مسئولیت طراحی لباس و صحنه را در کارهایش به عهده دارد؛ او مدرک لیسانس طراحی لباس و فوق لیسانس پژوهش هنری دارد. همچنین فرزندانش امیرمحمد انصافی و امیرحسین انصافی در حوزه موسیقی و تئاتر فعال هستند.

جواد انصافی بازنشسته مخابرات است و تاکنون چندین کتاب نیز نوشته است. او نویسندگی و کارگردانی  سریال‌های «اشتباه در اشتباه»، «با زبان بی‌زبانی» و «حسام‌الدوله (بی‌خبر)» را بر عهده داشته است.

جواد انصافی در فیلم‌هایی چون «آدم آهنی»، «گردنه»، «اورامان» و «زن بدلی» بازی کرده است. از سریال‌هایی که در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته می‌توان به  «میوه ممنوعه»، «اشتباه در اشتباه»، «با زبان بی‌زبانی» و «حسام‌الدوله (بی‌خبر)» اشاره کرد.

او از سال 1392 به عضویت مؤسسه هنرمندان پیشکسوت درآمده است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا