حسن میرزاعلی

حسن میرزاعلی از مرشدان پرده‌خوانی ایران محسوب می‌شود. او در سال 1325 در تهران متولد شد.

 از مرشدان پرده‌خوانی ایران محسوب می‌شود. هنری که در حال پنهان شدن زیر غبار فراموشی است. حسن میرزاعلی، قصه گو و پرده‌خوانی است که بیش از نیمی از عمر خود را صرف این هنر کرده است. او در سال 1325 در تهران متولد شد. پدرش مرشد تقی میرزاعلی از تعزیه‌داران قدیمی و سرشناس بود. بنابراین از همان کودکی نزد پدر هنر تعزیه آموخت و این راه را برای ماندگاری هنرهای آیینی و سنتی ایران ادامه داد. در 5 سالگی نزد پدر، که خود او نیز از پدرانش این هنر را به ارث برده بود، آموزش را شروع کرد.

 او طی سال‌ها فعالیت، همواره برای ارتقای این هنر تلاش کرده و اکنون در اجرای گفتار و حرکات پرده‌خوانی به مقام مرشدی رسیده است. حسن میرزاعلی از نوازندگان بنام تعزیه است. او را به عنوان جامه‌دار هم می‌شناسند و معین‌البکا نیز محسوب می‌شود.

پرده‌خوانی را به شیوه حماسی اجرا می‌کند و تندی حرکات در عین دقت، حاصل سال‌ها تجربه او در این زمینه است. اجرای او به گونه‌ای است که برای مخاطب جذابیت دارد.

حسن میرزاعلی پرده‌خوان مذهبی است که سال‌های سال برای زنده نگاه داشتن هنر تعزیه و روایتگری تلاش کرده است. در این مسیر شاگردان بسیاری تربیت کرده که از تجربیات او بهره برده‌اند.

تعزیه‌خوانی می‌کند و همین هنرش هم به کمک او آمده است تا در مقام مرشد پرده‌خوان، توانایی‌اش بیشتر به چشم آید. شاید هنر پرده‌خوانی در عصر حاضر غنای گذشته را نداشته باشد، اما حضور هنرمندانی مانند حسن میرزاعلی به آن رنگ و بویی خاص می‌دهد؛ هنری که در آن خلاقیت با دیگر هنرهای آیینی در هم می‌آمیزد و به مخاطب ارائه می‌شود.

او در کارنامه هنری‌اش از فستیوال‌ها و جشنواره‌های ملی و مذهبی تقدیرنامه‌های زیادی دریافت کرده است. همچنین اجراهای او در کشورهایی مانند ترکیه و آلمان گامی برای ترویج این هنر است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا