رحیم هودی

رحیم هودی سال 1314 در شهر شیراز متولد شد و. عشق و علاقه او به نقش‌آفرینی، با حضور در عرصه تئاتر تجلی یافت.
رحیم هودی

زندگی‌نامه

دهه شصت و نقش‌آفرینی‌های او در سینما و تلویزیون، پیوندی ناگسستنی با هم یافته است. 1314 در شهر شیراز متولد شد. عشق و علاقه او به نقش‌آفرینی، با حضور در عرصه تئاتر تجلی یافت. آن طور که خودش گفته ‌است با استفاده از دوده‌های ته‌دیگ خود را برای حضور در سیاه‌بازی‌ها آماده می‌کرده و در تعزیه‌های مختلف در مدرسه و دبیرستان به روی صحنه می‌رفته است.

همین علاقه او باعث شد که به تئاتر سعدی بپیوندد. تئاتری که  در دهه ۳۰ شمسی در شیراز جزو سالن‌های پررونق بود. او برای نخستین بار با حضور در نمایش «عینک مضحک» نقش‌آفرینی در تئاتر را تجربه کرد. علاقه او به تئاتر اما همین‌جا متوقف نشد؛ در نمایش «حوریان حرم» در نقش پیرزنی فال‌گیر به ایفای نقش پرداخت که بازی او مورد توجه قرار گرفت. «اعتراف»، «محکوم بی‌گناه»، «بی‌نوایان»، «حماسه مادر» از نمایش‌های ماندگار استاد هودی در آن دوران است. هودی که از بنیان‌گذاران تئاتر در شیراز است، از سال ۱۳۶۲ با بازی در فیلم «خاک و خون» به کارگردانی کامران قدکچیان پا به عرصه هنر هفتم گذاشت.

می‌خواست دیگران نیز شهد شیرین تئاتر را بچشند و به همین خاطر، تجربیاتش را به علاقه‌مندان آموخت. آموزگاری سخت‌کوش بود که در دوران آموزگاری در خرامه، زرقان و پس از آن دبیرستان عشایری به دانش‌آموزان تئاتر می‌آموخت.

رحیم هودی در آثار سینمایی گوناگونی با نام‌های « تاکسی نارنجی»، «کیش و مات»، «عشق فیلم»، «به خاطر هانیه»، «تابستان 58»، «در مسیر تندباد»، « یاغی«، «قرق»، « پاییز بلند»، «روزهای انتظار»، «تشریفات» و «خاک و خون» بازی و در یک سریال تلویزیونی با نام «پشت کوه‌های بلند» ایفای نقش کرده است.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی رحیم هودی، بازی در سریال «پشت کوه‌های بلند» باشد؛ رحیم هودی در سال 1391 در این سریال نقش مهمی بازی کرد و توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند. او در این سریال با امرالله احمدجو همکاری داشت و توانست تجربه بازیگری خود را در ذهن مخاطبان ماندگار کند.

این پیشکسوت بازیگری سینما بیش از 60 سال از عمر خود را در مسیر اعتلای سینمای شیراز گذراند. نسل‌های گوناگونی از هنرمندان سینما و تلویزیون از او درس‌ها آموخته‌اند و تا هنوز، یاری‌گر و راهنمای بسیاری از علاقه‌مندان این عرصه است.

این هنرمندپیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون از پانزدهم شهریورماه 1394 به عضویت «مؤسسه هنرمندان پیشکسوت» درآمده است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا