رضا شفیعیان

رضا شفیعیان فروردین سال 1320 متولد شد و گام‌هایش را در مسیر نواختن محکم کرد.
رضا شفیعیان

زندگی‌نامه

پیش از آن‌که نامش به عنوان نوازنده‌ای چیره‌دست و آموزگاری توانمند طنین‌افکن شود، نوجوان و شوق‌مند، برای آموختن سنتور نزد ابوالحسن صبا رفت و به توصیه او، نزد یکی از بهترین شاگردان استاد در رشته سنتور استاد فرامرز پایور، مشق ساز کرد. کلاس شبانه هنرستان موسیقی ملی به مدت ۶ سال میزبانش بود. پس از اتمام دوره هنرستان سال ۱۳۴۱ در ارکستر وزارت فرهنگ و هنر وقت واز سال ۱۳۴۳در ارکسترهای رادیو به فعالیت هنری پرداخت.

رضا شفیعیان، پانزده سال پس از پای گذاشتن به پهنه هستی در 1320، به واسطه میل ناتمامش به موسیقی، وارد عرصه آموختن نهاد.

سال ۱۳۴۲ بود که گام‌هایش را در مسیر نواختن محکم کرد و در ارکسترهای رادیو در ایران حضور یافت. سال 1347 مطلع همراهی او  با علی اصغر بهاری، فریدون حافظی، بهمن رجبی، محمد موسوی، محمدرضا شجریان  و دیگر بزرگان موسیقی در قاب جادویی تلویزیون بود. از  سال ۱۳۵۴  خیل پرشماری از تماشاگران ایران و سایر کشورها، مهمان کنسرت‌های متعدد او گروه درویش بودند و هنرش را به تحسین نظاره کردند.

دست و ساز سنتور، از آغاز راه این هنرمند، با هم عجین شده و آثار ماندگاری از این پیوند ظریف و هنرمندانه خلق شده است. سال ۱۳۸۱ از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد به دریافت لوح درجه یک هنری که متداول درجه دکتری در رشته موسیقی میباشد نائل شد.

این نوازنده و مدرس پیشکسوت سنتور، برای علاقه‌مندانی که می‌خواهند قدم در راه فراگیری موسیقی اصیل بگذارند، همواره یک توصیه دارد: به موسیقی نه به‌عنوان هنری ساده و تفریحی، بلکه هنری والا و جدی نگاه کنند؛خیلی از افرادی که به خاطر علاقه به سمت فراگیری موسیقی و یا ساز سنتور می‌آیند، در ابتدا فکر می‌کنند، کار ساده‌ای را برای فراگیری در پیش دارند، در صورتی که فراگیری سنتور و موسیقی ایرانی، امری زمان‌بر و پر از رمز و راز و یکی از سخت‌ترین کارهاست که البته عشق و پشتکار و ممارست می‌توان آن را به‌خوبی فراگرفت. همان‌طور که خودش نیز با آثارش نشان داده است بر این موضوع اهتمام دارد.

انتقال توانمندی‌ها و تجربه‌ها بخشی پیوسته با هنر شفیعیان است و به همین خاطر، با تدریس در هنرستان موسیقی ملی ، هنرکده عالی موسیقی ، دانشگاه هنر و کلاسهای آزاد موسیقی شاگردان بسیاری در رشته ساز نشر و تربیت کرد. از سال ۱۳۸۰ تاکنون مدیریت هنری در موسسه فرهنگی هنری تماشاگه راز را عهده‌دار است و در برای پیشرفت موسیقی و معرفی هنرجویان توانمند به پهنه موسیقی کشور تلاشی‌ مستمر دارد.

این هنرمند پیشکسوت موسیقی کشورمان از آغاز فعالیت «مؤسسه هنرمندان پیشکسوت» همراه این مؤسسه بوده است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا