زیدالله طلوعی

زیدالله طلوعی سال ۱۳۲۵ در شهرستان گرگان چشم به جهان گشود.
زیدالله طلوعی

زندگی‌نامه

سال ۱۳۲۵ در شهرستان گرگان چشم به جهان گشود و تحصيلات ابتدایی و متوسطه خود را در اين شهر به پايان رساند. ابتدا پیش پدربزرگ خود که از نوازندگان تار بود، نواختن تار را آموخت و پس از آمدن به تهران در هنرستان موسيقی نزد حبيب‌الله صالحی و سپس تحت نظرعلی‌اکبرخان شهنازی به مدت ۷ سال رديف‌های ميرزاعبدالله و دوره عالی شهنازی را آموخت. سپس به کلاس درس شادروان استاد محمود کريمی، هرمزی و بيگچه خانی راه يافت و از محضر اين اساتيد بهره برد. همزمان با شيوه و کارهای مرحوم نورعلی خان برومند نيز آشنا شد و پس از اینکه مدرک ليسانس خود را از از دانشکده موسيقی گرفت با چند هنرمند دیگر، گروه شيدا را به سرپرستی محمدرضا لطفی تأسيس کرد.

زیدالله طلوعی علاوه بر همکاری با گروه شيدا و عارف، در ارکستر بزرگ وزارت فرهنگ و هنر به رهبری حسين دهلوی نيز همکاری داشته و آثار متعددی از ايشان به صورت گروهی و تک‌نوازی در راديو و تلويزيون ارائه و اجرا شده است. او برای معرفی موسيقی سنتی ايران کنسرت‌های متعددی را در کشورهای مختلف دنيا از جمله آمريکا، کانادا، فرانسه، آلمان، انگلستان، قزاقستان و… برگزار کرده است و در حال حاضر به عنوان مدير و سرپرست کانون چاووش به امر تدريس مشغول است. او در طول سال‌ها مديريت مؤسسه چاووش، افراد زيادی را به جامعه موسيقی معرفی کرده است.

از جمله آثاری که او با همکاری گروه شیدا ضبط کرده است، می‌توان کاست «به یاد عارف قزوینی» با آواز استاد شجریان، «یادواره سیدحسین طاهرزاده» با صدای صدیق و کنسرت «سپیده» را نام برد که در سال ۱۳۵۸ با صدای استاد شجریان اجرا و ضبط شد. از دیگر فعاليت‌های هنری او می‌توان به آلبوم «گون» به خوانندگی مهدی فلاح و تک‌نوازی آلبوم «پنهان در غبار» با صدای بهرام سارنگ اشاره کرد.

استاد زیدالله طلوعی یکی از اعضای شورای شعر و موسیقی مرکز سرود و موسیقی صدا و سیما است، مدرک درجه یک هنری دارد و از سال 1395 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت شده است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا