سیمین غانم

سیمین غانم ۲۲ فروردین ۱۳۲۳ در خنکای باران بهاری تنکابن پا به عرصه هستی گذاشت. او فعالیت رسمی خود را از ۲۵ سالگی و در سال ۱۳۴۸ آغاز کرد.
سیمین غانم

زندگی‌نامه

نخستین بار، سال ۱۳۴۷با نخستین اجرای تلویزیونی ترانه «موج خروشان» با تنظیم مرتضی حنانه و تهیه عباس زندی صدا و هنرش را شناساند.

پدرش تهرانی و مادرش اهل ساری؛ ۲۲ فروردین ۱۳۲۳ در خنکای باران بهاری تنکابن پا به عرصه هستی گذاشت. سیمین‌دخت غانم، با صدای دل‌نشینی که در ترانه‌های «گل گلدون من»، «سیب»، «مرد من»، «پرنده» و «قلک چشات» ماندگار کرد، جای صدای خود را در میان خواستنی‌ترین‌های مخاطبانش گشود. از ۹ سالگی در جشن‌های مدرسه می‌خواند و در سال ۱۳۴۱ در مسابقه‌های آموزشگاه‌های ایران در رشته آواز اول شد. مرحوم تورج شعبانخانی آهنگساز موسیقی پاپ ایران پسرخاله سیمین غانم است و او را در مسیر پیشرفت و ساخت آثاری شنیدنی، همراهی کرد.

سیمین غانم فعالیت رسمی خود را از ۲۵ سالگی و در سال ۱۳۴۸ آغاز کرد. دوره موسیقی سنتی و ردیف را زیر نظر محمود کریمی آموخت. مرتضی حنانه آموزگارش در قواعد موسیقی و سلفژ بود و با علی تجویدی نیز در زمینه موسیقی کار کرد.

صدای پرطنین و دل‌نشینش درها را به رویش گشود. گام در راه موسیقی پاپ، اما از نوع خوش‌ساخت و مایه‌دار آن نهاد و در این راه از حمایت آهنگسازان توانایی چون بابک بیات، فریبرز لاچینی و… بهره‌مند شد.

آثار آهنگسازان کلاسیک ایران، برزگانی چون علی تجویدی و همایون خرم را نیز به زیبایی اجرا کرده‌است و به همان میزان که خود را در این عرصه موسیقی، توانمند و مستحکم نمایاند، در موسیقی پاپ نیز دل از مخاطبانش ربود و آثاری شنیدنی در این سبک ماندگار کرد. «قلک چشات»، نخستین ترانه او به سبک جدید بود. ترانه‌ای که در ایران مدت‌ها اولین صفحه روز بود. شعر این ترانه سروده سعید دبیری است و آهنگ آن را فریبرز لاچینی ساخته است.

«گل گلدون من» اما به گل سرسبد آثار سیمین غانم بدل شد و شناخته‌شده‌ترین در میان آثارش. قطعه‌ای که ترانه‌اش را فرهاد شیبانی سروده، آهنگش رافریبرز لاچینی ساخته و فریدون شهبازیان تنظیم کرده است. صدای سیمین غانم، به اذعان همکاران و اهل فن، صدایی است گیرا، قوی و پرطنین. او در بیان و القاء اوج و حضیض‌های عاطفی غوغا می‌کند.

نخستین کنسرت او پس از انقلاب در مهرماه ۱۳۷۸ در سینما صحرا در تهران برگزار شد. در حال حاضر سیمین غانم به همراه خانواده‌اش در ایران به سر می‌برد و گه‌گاه به اجرای کنسرت می‌پردازد. سیمین غانم بخشی از آثارش را بر بستر 3 آلبوم «قلک چشات»، «ماتم» و «به کنارم بنشین» به مخاطبانش پیشکش ساخته است.

سیمین غانم از ابتدای فعالیت مؤسسه هنرمندان عضو این مؤسسه بوده است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا