شهین پزشکی

شهین پزشکی سال 1337 در مشهد متولد شد.
شهین پزشکی

زندگی‌نامه

در سال 1337 در مشهد متولد شد. به انواع شیوه‌های دوخت در رشته‌های مختلف سوزن‌دوزی از جمله: سرمه‌دوزی، ابریشم‌دوزی، پته‌دوزی، تکه‌دوزی، گلابتون‌دوزی و… تسلط کامل دارد و برای کسب این مهارت‌ها به مناطق گوناگون کشور سفر کرده و اصول صحیح دوخت را از زنان و استادان بومی مناطق یاد گرفته است.

شهین ابراهیم‌زاده پزشکی برای اولین بار در ایران آموزش الفبایی برای همه دوخت‌ها به صورت تفکیک شده و در قالب استانداردهای آموزشی به پژوهشکده سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ارائه داد؛ همین امر باعث شد که شیوه آموزشی دوخت که تا پیش از آن به صورت تک‌درس بود، کاملاً علمی شود و با ارائه مقدمات و اصول و تکنیک‌های اختصاصی مورد نیاز هر رشته، فراگیری علاقه‌مندان به رشته‌های سوزن‌دوزی را جهت‌دار و کاملاً علمی کند. او از اعضای تدوینگر و از تجدیدنظرکنندگان استانداردهای آموزشی در زمینه‌های پوشاک مناطق و سوزن‌دوزی‌ها و قلاب‌دوزی‌ها است.

شهین پزشکی تاکنون 6 کتاب با نام‌های «آموزش سرمه‌دوزی»، «طرح‌هایی برای سوزن دوزی»، «آموزش تکه‌دوزی به روش مدرن با طرح‌های سنتی»، «آموزش سرمه‌دوزی درجه یک»، «گلابتون‌دوزی‌ها» و «شبکه‌دوزی‌ها» تألیف کرده است. همچنین موفق به دریافت دیپلم افتخار از مجتمع فرهنگی و هنری الحمرا دانشگاه هنر NCA و گالری هنری دانشگاه پنجاب شهر لاهور شده است.

او سابقه برگزاری چهارده نمایشگاه انفرادی در داخل کشور و نمایشگاه‌هایی در کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، پاکستان، اندونزی، رومانی، بنگلادش، ترکیه، کنیا، اسپانیا، هند و فیلیپین را نیز دارد. شهین پزشکی تاکنون نشست‌های بسیاری در حوزه‌های هنر سنتی برگزار کرده و داوری مسابقات را هم بر عهده داشته است.

استاد شهین پزشکی مدرک درجه یک هنری دارد و در سال 1397 به عضویت مؤسسه هنرمندان پیشکسوت درآمده است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا