عبدالحمید عدالت

عبدالحمید عدالت در اردیبهشت سال 1338 در شیراز به دنیا آمد.
عبدالحمید عدالت

زندگی‌نامه

در اردیبهشت سال 1338 در شیراز به دنیا آمد. برادرش در هنرستان درس می‌خواند و دیدن کارهای او عبدالحمید را سر ذوق می‌آورد. در نهایت از هشت سالگی به هنر معرق علاقه‌مند شد و با استفاده از وسایل برادرش و بدون هیچ استادی شروع به کار کرد.

سال اولی که به مدرسه رفت، با مجید صراطی که فرزند استاد ابوالقاسم صراطی نجار بود در یک نیمکت نشستند و سرنوشت  این‌گونه رقم زد که عبدالحمید تا سن چهارده سالگی نزد ابوالقاسم صراطی نجاری بیاموزد. پس از آن، عبدالحمید عدالت کارگاه نجاری خود را راه‌اندازی کرد و به مدت پنج سال آن‌جا مشغول به کار بود و سپس کارگاه منبت‌کاری خود را راه انداخت.

همان بردارش که به هنرستان می‌رفت، مدیر فنی آستان قدس شد و با توجه به اینکه با هنر و مهارت عبدالحمید آشنایی داشت پیشنهاد داد که درها و پنجره‌های آستان قدس را او بسازد. استاد عبدالحمید عدالت به مدت پانزده سال در مشهد ساکن بود و ده عدد در گره‌چینی و چهار پنجره بادرو برای آستان قدس رضوی ساخت، همچنین پرچم آستان قدس رضوی را سوزن‌دوزی کرد. پس از آن برای امام‌زاده شعیب سبزوار چهار در و چهار پنجره ساخت.

او تاکنون بیش از صد نمایشگاه انفرادی برگزار کرده و در نمایشگاه‌ها و دوسالانه‌های تخصصی نیز حضور داشته است. همچنین در جشنواره‌هایی مانند جشنواره صنایع توانسته است رتبه اول را کسب کند. تعدادی از آثار او در موزه‌هایی چون موزه ملک، موزه آستان قدس، موزه صنایع دستی و… وجود دارد.

عبدالحمید عدالت با تمام مواد و مصالحی که به هنرهای سنتی مربوط می‌شود، ازجمله سنگ، چوب، فلز، پارچه و سفال آشنایی دارد و به نحوه کار با آن‌ها مسلط است. او دستی بر آتش نویسندگی نیز دارد و  کتاب «فوت‌ها و فن‌ها» را نوشته که هنوز به چاپ نرسیده است.

استاد عبدالحمید عدالت مدرک درجه یک هنری دارد و در سال 1398 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت شده است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا