عبدالحی شماسی

عبدالحی شماسی سال 1333 در شیراز متولد شد.
عبدالحی شماسی

زندگی‌نامه

سال 1333 در شیراز متولد شد. از نوجوانی به نویسندگی علاقه‌مند بود و دوستانی داشت که آن‌ها هم به هنر علاقه داشتند؛ با هم کتاب می‌خواندند، فیلم و تئاتر می‌دیدند و می‌نوشتند. او بعد از گذراندن تحصیلات مقدماتی وارد دانشکده هنرهای دراماتیک شد و در رشته نمایشنامه‌نویسی تحصیل کرد.

پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی، با کمک و معرفی استاد حمید سمندریان به عرصه تدریس پا گذاشت و به تدریس نمایشنامه‌نویسی و فیلمنامه‌نویسی در دانشگاه‌های هنر،هنرهای زیبای دانشگاه تهران، دانشگاه سوره تهران، سوره اصفهان، هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران، دانشگاه آزاد اراک، آزاد شهسوار، دانشگاه دامغان و دانشگاه آزاد سینمایی رامسر پرداخت.

عبدالحی شماسی فعالیت هنری و نویسندگی را پیش از انقلاب با ساختن فیلم‌های هشت میلیمتری در سینمای آزاد آغاز کرد که آقای بصیر نصیبی مدیریت آن را به عهده داشت. دستاورد آن زمان او، فیلم‌های کوتاهی چون «پرواز در قفس»، «توپ» و چند فیلم کوتاه دیگر بود. همچنین درهمان سال‌ها به نوشتن داستان نیز روی آورد که از آن میان می‌توان به «قورباغه سبز»، «شش تابلو»، «آوای بلبل»، «کاکلی»، «پرنده عاشق»، «مهمانی گنجشک‌ها» و «نشان آخر» اشاره کرد.

او همچنین پنج دوره کتاب درسی هنر( بخش داستان و نمایش) را برای سال‌های چهارم و پنجم ابتدایی و اول، دوم و سوم راهنمایی و روش آموزش آن‌ها را برای دبیران و وزارت آموزش و پرورش تألیف کرده است.

شماسی علاوه بر داستان، نمایشنامه نیز می‌نویسد. از نمایشنامه‌های او می‌توان «خوشه‌های خاکستری»، «بازگشت لکوموتیوران»، «قرارداد 1919»، «اطوی شکسته»، «حکایت شهر سنگی»، «شناسنامه»، «گوهر پنهان»، «صبر زرد»، «آژیر چهارگوش»، «شب»، «فکاهی‌نامه گمشدگان»، «خواجه نصیرالدین طوسی»، «انتخاب»، «تصویر یک زندگی عاشقانه» و … را نام برد.

نمایشنامه «حکایت شهر سنگی» از سوی انتشارات خانه آنتوان ویتز در سال 1996 به زبان فرانسه چاپ و منتشر شد.

او نویسندگی و کارگردانی فیلم بلند «شهر خاموش» را که در سال 1388 در جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآمد و همچنین فیلم سینمایی «آوازهای سرزمین من» را برعهده داشت.

از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به سردبیری فصلنامه «موسیقی (آهنگ)» مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سردبیری فصلنامه «هنر»، تأسیس کانون تئاتر تجربی به همراه استاد حمید سمندریان و استاد پری صابری، کارشناسی کتب درسی هنر و مشاوره در امور فیلمنامه‌نویسی بنیاد سینمایی فارابی اشاره کرد.

او تاکنون جوایز متعددی برنده شده و فعالیت‌های فرهنگی و هنری بسیاری انجام داده است.

استاد عبدالحی شماسی مدرک درجه یک هنری دارد و از سال 1395 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا