علیرضا رئیسیان

علیرضا رئیسیان سال 1334 در تهران متولد شد.
علیرضا رئیسیان

زندگی‌نامه

سال 1334 در تهران متولد شد. بعد از گذراندن تحصیلات مقدماتی، مدرک کارگردانی خود را از دانشکده صدا و سیما دریافت کرد. علیرضا رئیسیان فعالیت سینمایی را با دستیاری کارگردان در فیلم‌های کوتاه آغاز کرد. او فعالیت حرفه‌ای خود را از سینما آغاز و سال 1368 در 34 سالگی «ریحانه» را کارگردانی کرد. همچنین سال 1378 در فیلم «مومیایی3» به عنوان تهیه‌کننده فعالیت داشت.

با اینکه علیرضا رئیسیان را بیشتر به عنوان تهیه‌کننده می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده و به کارگردانی و نویسندگی  در سینما و تلویزیون نیز پرداخته است. از مهم‌ترین آثار او در حرفه‌ کارگردان، می‌توان فیلم‌های «مردی بدون سایه»، «دوران عاشقی»، «چهل سالگی»، «پرونده هاوانا»، «ایستگاه متروک»، «سفر» و «ریحانه» را نام برد. همچنین او نویسندگی فیلم‌های «مردی بدون سایه»، «ریحانه» و «گزارش یک قتل» را نیز بر عهده داشته است.

از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به ریاست کانون کارگردانان سینمای ایران، ریاست فرهنگستان هنر شاخه سینما، داوری سه دوره جشنواره فیلم فجر، داوری سه دوره جشن خانه سینما، ریاست هیأت داوران سینمای جوان، ریاست هیأت داوران نخستین جشنواره امید، عضویت در شورای عالی سیاست‌گذاری خانه سینما و نمایندگی کانون کارگردانان در شورای صدور پروانه ساخت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال 1376 تا 1386 اشاره کرد. همچنین در دانشکده سینماتئاتر در مقطع فوق لیسانس رشته فیلم‌سازی نیز تدریس کرده است.

او لوح تقدیر بیست و هشتمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم رشد، لوح تقدیر بیست و دومین دوره‌ جشنواره‌ فیلم مونترال، جایزه‌ ویژه هیأت داوران شانزدهمین جشنواره‌ فیلم فجر برای فیلم «بانوی اردیبهشت» (۱۳۷۷) و دیپلم افتخار بهترین فیلم اول از سیزدهمین جشنواره‌ فیلم فجر برای فیلم «سفر» را در کارنامه خود دارد.

 استاد علیرضا رئیسیان مدرک درجه یک هنری دریافت کرده و از سال 1394 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا