علی رستمیان

علی رستمیان سال 1328 چشم به جهان گشود.زادگاهش اصفهان است و آموزش آواز را از همین شهر هنرپرور آغاز کرد.
علی رستمیان

زندگی‌نامه

زادگاهش اصفهان است و آموزش آواز را از همین شهر هنرپرور آغاز کرد. جلال‌الدین تاج اصفهانی نخستین آموزش‌ها را به او داد و بعدها ردیف‌های موسیقی را نزد محمود کریمی آموخت.

علی رستمیان سال 1328 چشم به جهان گشود. در 1363 آشنایی با فرامرز پایور فصل تازه‌ای در زندگی هنری او گشود. پس از این آشنایی، همکاری‌اش با گروه اساتید موسیقی ایران آغاز شد؛ یک گروه موسیقی سنتی ایرانی که به سرپرستی فرامرز پایور فعالیت داشت. اساتید موسیقی در این گروه دور هم جمع شده بودند و با خوانندگانی مانند محمدرضا شجریان و شهرام ناظری همکاری داشتند. همکاری با فرامرز پایور برای او تجربه‌ای گرانبها بود و در کلاس درس او بسیار آموخت.

حاصل این همکاری نیز انتشار 4 آلبوم بود. آلبوم «چهار باغ» که تیرماه سال 1365 تولید شد و پس از آن انتشار آلبوم‌های «مویه»، «حکایت دل» و «ارغوان» را باید نام برد. در طول سال‌ها فعالیت، آلبوم‌های دیگری نیز از او منتشر شد که «بامدادان»، «خزان عشق»، «دل من»، «واله و شیدا»، «شب مهتاب»، «یوسف کنعان»، «جام عشق»، «از بودن و سرودن» و «سیه‌چشم» برخی از آنها هستند. در آلبوم «سیه‌چشم» در کنار آهنگساز جوان پیمان خازنی قرار گرفت؛ آلبومی که دارای 8 تصنیف روی اشعار حافظ، فریدون مشیری و اشعاری جدید از ترانه‌سرایان معاصر است.

او در آواز مکتب اصفهان را انتخاب کرد و هنر خود را در این مسیر توسعه داد.

«نغمه نوروزی» یکی دیگر از آلبوم‌های علی رستمیان است که جلیل شهنار در آن حضور داشت. این آلبوم توسط گروه موسیقی قمر به سرپرستی نوید دهقان در سال 1392 اجرا شد.

او به جوانان مستعد درس آواز می‌دهد تا بخشی از فرهنگ و هنر غنی ایران را ترویج کند و تاکنون هنرجویان مرکز موسیقی اصفهان، هنرستان شبانه موسیقی پسران، فرهنگسرای خاوران و آموزشگاه موسیقی چهار باغ از هنر او بهره برده‌اند.

او کنسرت‌های متعددی نیز در داخل و خارج از کشور اجرا کرده است. 

اردیبهشت ماه سال گذشته علی رستمیان با مؤسسه هنرمندان پیشکسوت همراه شد و به عضویت آن درآمد.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا