فرزانه کابلی

فرزانه کابلی دوازدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۲۸ در تهران به دنیا آمد.
فرزانه کابلی

زندگی‌نامه

دوازدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۲۸ در تهران به دنیا آمد. پدر و مادرش هر دو نوازنده بودند. پدر او افغانستانی‌الاصل و مادرش ایرانی بود. از کودکی علاقه زیادی به بازیگری داشت و در مدرسه هم این فعالیت‌ را دنبال کرد. همچنین در دوران دبیرستان به مدت ۴ سال قهرمان پرش ارتفاع دوره اول دبیرستان‌های تهران شد.

فرزانه کابلی در هنرستان ملی فولکلور ایران گرایش رقص‌های ملی و محلی خواند و بسیاری از رقص‌های ایران را آنجا آموخت و اجرا کرد. او پس از انقلاب به  فعالیت‌  در سینما و تئاتر پرداخت. اولین نمایشی که روی صحنه تئاتر بازی کرد «همه پسران من» به کارگردانی اکبر زنجان‌پور بود.

فعالیت سینمایی‌اش را در سال ۱۳۶۳ با فیلم «صاعقه» به کارگردانی ضیاءالدین دری آغاز کرد و دومین بازی وی در فیلم سینمایی «تنوره دیو» به کارگردانی داریوش عیاری بود. در اواسط دهه ۶۰ در سریال علی کوچولو به کارگردانی امیرحسین قهرایی که از شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، در نقش مادر علی کوچولو ظاهر شد. اولین سریالی که فرزانه کابلی بازی کرد، «ستارخان» به کارگردانی جهانگیر الماسی بود که در آن سریال در نقش یک مرد ظاهر شد.

در سال ۱۳۴۶ به استخدام وزارت فرهنگ و هنر درآمد و در سال ۱۳۵۷ بعد از انقلاب، به اداره تئاتر منتقل شد. او علاوه بر بازی در تئاتر و سینما و طراحی رقص، به اجرای رقص‌هایی برای تماشاگران خانم نیز پرداخت.

فرزانه کابلی در سال 1367 وقتی 39 ساله بود، در نمایش «آهسته با گل سرخ» با کارگردان اثر هادی مرزبان آشنا شد و در نهایت، این آشنایی به ازدواج و زندگی مشترک انجامید.

از فیلم‌هایی که او در آن‌ها بازی کرده است می‌توان به «شب روی سنگفرش خیس»، «بچه‌های ابدی»، «مادرزن سلام»، «طالع سعد»، «سمفونی تهران»، «مار»، «برخورد»، «چون ابر در بهاران»، «رنو تهران 29»، «دستمزد»، «کاکلی»، «در مسیر تندباد»، «شیرک»، «کنار برکه‌ها»، «شبح کژدم»، «صاعقه»، «تنوره دیو» و «مردی که موش شد» اشاره کرد.

فرزانه کابلی مدرک درجه یک هنری خود را دریافت کرده و از سال 1392 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا