فرشید ابراهیمیان

فرشید ابراهیمیان سال 1328 در تهران متولد شد.
فرشید ابراهیمیان

زندگی‌نامه

سال 1328 در تهران متولد شد. دیپلم خود را در رشته طبیعی گرفت و چون به هنر و تئاتر علاقه داشت، تحصیلاتش را در رشته تئاتر دانشکده هنرهای زیبا ادامه داد و سال 1347 مدرک کارشناسی خود را دریافت کرد. در سال 1357 مدرک کارشناسی ارشد مدیریت فرهنگی خود را نیز از دانشگاه هنر گرفت. او به تحصیلات خود پایان نداد و برای ادامه آن به آمستردام هلند رفت و توانست دکترای رشته هنرشناسی را در سال 1369 در هلند کسب کند.

محمد ابراهیمیان پیوند که او را با نام فرشید ابراهیمیان می‌شناسند، علاوه بر بازی در تئاتر، سینما و تلویزیون، به کارگردانی تئاتر، نویسندگی و ترجمه نیز پرداخته است.

در میان تئاترهایی که بازی کرده است می‌توان «قزاق‌ها»، «ادیپ شهریار»، «صیادان»، «در اعماق»، «مرگ سقراط»، «سه خواهر»، «اشکبار مرگت باد»، «دکتر فاستوس» و… را نام برد. همچنین در فیلم‌های «پرواز پنجم ژوئن»، «آب و آتش» و مستند «گفت‌وگو با سایه» نیز بازی کرده است.

او در دانشکده سینما‌ تئاتر، دانشگاه هنر و دانشکده هنر و معماری سابقه تدریس دارد و به عنوان داور در جشنواره‌های گوناگون حضور داشته است.

از سریال‌هایی که در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته است می‌توان به «کیف انگلیسی»، «سایه همسایه‌ها»،«بیعت»، «فصل شکفتن»، «کلاه پهلوی» و… اشاره کرد. همچنین کتاب‌هایی مثل «بررسی آثار پینتر» نوشته مارتین اسلین‌، «نکته‌سنجی در آثار چخوف»، «ا‌دوارد آلبی، سنت و احیا» نوشته ژیلبر دوگوشه، «هنر و ماورا»، «نقد تئاتر از نظر تا عمل» و… را تألیف و ترجمه کرده است.

استاد فرشید ابراهیمیان دارای مدرک درجه یک هنری است و از سال 1394 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا