محمدباقر کریم‌پور

محمدباقر کریم‌پور سال 1325 در تبریز متولد شد.
محمدباقر کریم‌پور

زندگی‌نامه

سال 1325 در تبریز متولد شد. به تئاتر و بازیگری علاقه‌مند بود و در نوجوانی و جوانی فعالیت‌هایی در این حوزه داشت. این فعالیت‌ها از زمانی که  او 17 ساله بود آغاز شد؛ آن هنگام که برای اولین بار در نمایش‌های پیش‌آهنگی روی صحنه تئاتر رفت. این فعالیت‌ها ادامه داشت و او توانست با هنرمندان دیگر در تهران و رشت و دانشگاه شیراز روی صحنه برود. یکی از معروف‌ترین نمایشنامه‌هایی که در آن زمان اجرا کرد، نمایشنامه «حادثه در ویشی» اثر آرتور میلر بود.

محمدباقر کریم‌پور در سال 1346 وارد دانشکده هنرهای زیبا شد و در سال 1352 توانست مدرک کارشناسی رشته تئاتر و بازیگری را از این دانشگاه کسب کند. در همان سال‌ها پدرش او را به رادیو معرفی کرد. در رادیو به بازیگری و کارگردانی نمایش‌های رادیویی پرداخت و توانست مجموعه‌ای را در رادیو آماده کند که حدوداً شامل 300 اثر می‌شد.

سال 1373 از سازمان صدا و سیما بازنشسته شد و بسیاری از کارگردان‌ها برای کار بازیگری از او دعوت می‌کردند. او علاوه بر بازیگری، به کارگردانی برنامه‌هایی چون «بچه‌های انقلاب» و برنامه «جوانان» نیز پرداخته است.

کریم‌پور به فعالیت در یک رشته راضی نشد و در کنار بازیگری و کارگردانی، به نویسندگی و ترجمه نیز پرداخت. علاوه بر آثاری که از او چاپ شده‌اند، آثار بسیاری را نیز ترجمه و تألیف کرده است که هنوز به چاپ نرسیده‌اند. استاد کریم‌پور اکنون به ترجمه کتابی با محوریت تاریخ مهاجرت هنرپیشگان ایتالیایی به هالیوود مشغول است.

استاد محمدباقر کریم‌پور از سال 1392 به عضویت مؤسسه هنرمندان پیشکسوت درآمده است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا