مهدی شاه‌محمدیان

مهدی شاه‌محمدیان در ششمین روز از اردیبهشت سال 1330 در اصفهان به دنیا آمد.
مهدی شاه‌محمدیان

زندگی‌نامه

در ششمین روز از اردیبهشت سال 1330 در اصفهان به دنیا آمد. خانواده‌ای مذهبی داشت و پدرش از صدای خوبی برخوردار بود. دوران ابتدایی‌اش را در مدرسه شیخ لطف‌الله اصفهان گذراند و سپس به دبیرستان نشاط رفت. وقتی دبستانی بود، خواندن آواز را شروع کرد و در هفده سالگی گوشه‌های موسیقی ایرانی را از مرحوم  يارياوي که از نوازندگان شناخته شده نی بود آموخت. در سال 1358 در كلاس استاد علي‌اصغر شاه‌زيدي رديف‌ها و گوشه‌هاي موسيقي را مجدداً فراگرفت.

مهدی شاه‌محمدیان برای تکمیل دانش خود در حوزه موسیقی سنتی ایران، مدتی هم از حضور منصور اعظمي‌كيا بهره برد. همچنین از محضر استادانی مثل حسن كسايي، جليل شهناز، حسين عمومي، مرحوم طاهرپور و طاهرزاده استفاده کرد.

او با صدا و سیمای استان اصفهان همکاری داشته و در حوزه هنری اصفهان مدرس آواز است. مهدی شاه‌محمدیان مسئول موسيقي انجمن مثنوي پژوهان ايران و عضو شوراي مركزي اين انجمن است و برنامه‌هايي مثل «در خلوت علي»، «گلاب اشك» و… را براي صدا و سيماي شبكه اصفهان اجرا کرده است.

او اكنون در رشته قلمزني به کار مشغول است و در مدت 36 سال فعاليت در اين رشته، تابلوهاي نفيسي ساخته و در بيش از ده نمايشگاه شركت کرده است كه مهمترين آن‌ها نمايشگاه صنايع دستي آسيا و اقيانوسيه در آبان ماه 1373 بوده است.

شاه‌محمدیان دو سال در دانشگاه علمي كاربردي سازمان صنايع دستي تدريس کرده و تاكنون در رشته‌های قلمزني و آواز شاگردان بسياري را آموزش داده است؛ شاگردانی که اکنون خود به درجه استادي رسیده‌اند.

استاد مهدی شاه‌محمدیان مدرک درجه یک هنری دارد و از سال 1396 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا