مهری شیرازی

مهراعظم صادق شیرازی با نام هنری مهری شیرازی سال 1328 در تهران به دنیا آمد.
مهری شیرازی

زندگی‌نامه

سال 1328 در تهران به دنیا آمد. چهره‌پردازی را از سال 1365 و با آثاری همچون «حریم مهرورزی»، «تشکیلات» و… آغاز کرد و از اوایل دهه 70 با فیلم سینمایی «آنها هیچکس را دوست ندارند» به عنوان طراح چهره‌پردازی مسیر هنری خود را ادامه داد.

مهراعظم صادق شیرازی با نام هنری مهری شیرازی، در طول چهار دهه فعالیت هنری خود در سینما از چهره‌پردازان پرکار و فعال به شمار می‌آید و آثار درخشانی همچون «زندان زنان»، «زیر پوست شهر»، «دو زن»، «شب یلدا»، «دختر ایرونی»، «کافه ستاره»، «میم مثل مادر»، «اتوبوس شب» و… را در کارنامه خود دارد. از این میان فیلم سینمایی «زیر پوست شهر» تندیس بهترین چهره‌پردازی از چهارمین جشن خانه سینما، فیلم سینمایی «اتوبوس شب» لوح تقدیر بهترین چهره‌پردازی از یازدهمین جشن سینمایی و تلویزیونی دنیای تصویر و فیلم سینمایی «سن پطرزبورگ» ‌لوح تقدیر سایت سینمای ما را برای مهری شیرازی به ارمغان آورد.

او همچنین موفق به دریافت لوح تقدیر برای فیلم‌ها و سریال‌هایی همچون «عروسک»، «طلوع تاریک»، «مرگ تدریجی یک رویا»، «نرگس» و… شد. در سی و یکمین جشنواره فیلم  فجر دیپلم افتخار یک عمر فعالیت هنری به او تقدیم شد. همچنین در پنجمین دوره جشنواره ملی فیلم پروین نیز این جایزه را در کارنامه حرفه ای خود به ثبت رساند.

استاد مهری شیرازی بعد از بیست و پنج سال خدمت در این رشته هنری، از سازمان صدا و سیما بازنشسته شد و برای انتقال تجربیات ارزنده هنری خود در زمینه چهره‌پردازی، به آموزش این رشته هنری به هنرجویان همت گماشت.

او تاکنون چهره‌پردازان جوان و مستعد بسیاری را به سینما و تلویزیون ایران معرفی کرده است.

از دیگر فعالیت‌های درخشان و مهم مهری شیرازی در رشته چهره‌پردازی، باید به تأسیس جامع‌ترین دانشکده و آکادمی بین‌المللی گریم آرایشی در ایران اشاره کرد.

استاد مهری شیرازی مدرک درجه یک هنری دارد و از سال 1394 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا