ناهید تاج‌نیا

ناهید تاج‌نیا فروردین ماه 1320 در خانواده‌ای علاقه‌مند به هنر به دنیا آمد. پدرش اهل ساز بود و تار را به زیبایی می‌نواخت. علاقه پدر به حضور فرزندان در عرصه هنر، مشوق او برای حضور در عرصه گویندگی شد.
ناهید تاج‌نیا

صدای او که «ساعت چهارده، اينجا تهران است صداى جمهورى اسلامى ايران» را اعلام می‌کند برای بسیاری از مخاطبان رادیو آشناست. فروردین ماه 1320 در خانواده‌ای علاقه‌مند به هنر به دنیا آمد. پدرش اهل ساز بود و تار را به زیبایی می‌نواخت. علاقه پدر به حضور فرزندان در عرصه هنر، مشوق او برای حضور در عرصه گویندگی شد.

شانزده ساله بود که اعلام فراخوانی برای اجرای برنامه جوانان رادیو، مسیرش را تغییر داد. از میان شرکت‌کنندگان، رتبه نخست را کسب کرد و برای نخستین بار به رادیو ایران معرفی شد. همراه با ایرج گل‌سرخی برنامه اجرا می‌‌کرد و همین همکاری زمینه‌ساز حرکت او در مسیر حرفه‌ای گویندگی شد. در رادیو گرگان به مدت یک سال برنامه‌های مختلفی را اجرا کرد.

او در رشته ادبی فارغ‌التحصیل شده بود و به خوانش متون ادبی علاقه‌ داشت؛ اما صدای او را برای گویندگی خبر بسیار مناسب دانستند. به واسطه شغل نظامی همسرش چند سالی به گرگان رفت و تا سال ۱۳۴۳ در گرگان گویندگی کرد. راه یافتن به رادیو در آن‌سال‌ها بسیار مشکل بود اما با سابقه‌ای که در رادیو گرگان داشت، در رادیو سراسری استخدام شد و زیر نظر استادان گوناگونی فن گویندگی را تجربه کرد. سال 1347، به مدت یک سال و نیم به اصفهان رفت. پس از  از آن به تهران برگشت و تا سال ۱۳۶۰ در راديو بود. تا سال 1351 بخش قابل توجهی از برنامه‌های رادیو ایران را گویندگی ‌کرد؛ با هجده سال سابقه بازنشسته شد، اما دوباره از سال ۱۳۶۷ به راديو برگشت و در بخش خبر و تفسير خبر مشغول به كار شد.

توانمندی ناهید تاج‌نیا در عرصه گویندگی خبر مورد توجه قرار گرفت و سال‌ها، صدای او در ساعت 14 از رادیو پخش می‌شد.  او پنج روز در هفته خبر ساعت چهارده را مى‌خواند، دو روز خبر شبكه فرهنگ و دو روز هم خبر استان را گویندگی می‌کرد.

این هنرمند پیشکسوت گویندگی موفق شد سه دوره در جشنواره خبر و تفاسیر، مقام نخست را کسب کند و در این سال‌ها، آموزگار و راهنمای بسیاری از جوانانی بود که به رادیو پای می‌گذاشتند. او به واسطه حدود 4 دهه فعالیت در عرصه گویندگی رادیو، موفق به دریافت نشان درجه یک هنری شد. 

ناهید تاج‌نیا از 29 دی‌ماه 1397 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا