ویالت دهقانی

ویالت دهقانی نوزدهم تیر سال 1318 در شیراز متولد شد. او تحصیل‌کرده رشته طراحی دکوراسیون داخلی است.
ویالت دهقانی

زندگی نامه

سال 1318 در شیراز به دنیا آمد. پدرش را خیلی زود از دست‌داد و مادرش بسیار نسبت به تحصیل فرزندانش دغدغه داشت. دوران ابتدایی را همان‌جا گذراند و سپس مادرش او و خواهرش را، که یک سال از او بزرگ‌تر بود، برای ادامه تحصیل به لندن فرستاد. آن‌ها به همراه دایی خود به لندن رفتند، در یک مدرسه شبانه‌روزی ثبت‌نام کردند و توانستند دیپلم انگلیسی خود را بگیرند.

ویالت دهقانی تا پیش از سفر به لندن، به جز موزه کوچک شیراز موزه دیگری ندیده‌بود؛ اما در لندن تمام اوقات فراغت خود را در موزه‌ها و گالری‌ها بود و از آن‌ها بازدید می‌کرد. آنجا دوستانی پیدا کرد که اهل هنر بودند و خود نیز علاقه خاصی به رشته‌های هنری پیداکرد.

تحصیلش را در رشته دکوراسیون داخلی در همان لندن ادامه داد و سپس به تهران آمد؛ آپارتمان کوچکی در تهران اجاره‌کرد و از همان‌جا کارش را آغازکرد.

یک روز به طور اتفاقی مهندس نراقی را دید و با او به گفت‌و‌گو پرداخت. مهندس به او پیشنهاد کار در اداره صنایع دستی داد و ویالت دهقانی در آن‌جا مشغول‌شد.

او در زمان کار در اداره صنایع‌دستی به بیشتر نقاط ایران سفر کرد تا نمونه‌ها و طرح‌های قدیمی صنایع دستی را جمع‌آوری‌ کند و سپس به طراحی‌هایی پرداخت که روی پارچه‌ها کار می‌شدند. در آن دوران نمایشگاهی برپا ‌کردندوصنایع دستی گوناگونی را در آن  به نمایش گذاشتند. پس از انقلاب با مهدی ابراهیمیان، که مهندس معمار است، ازدواج کرد. سپس مکانی به نام «زینت‌سرا» تأسیس کردند و در آن‌جا نیز به فعالیت در حوزه صنایع دستی پرداخت.

در کنار همه فعالیت‌هایی که در حوزه صنایع‌دستی داشت به فعالیت در رشته درسی‌اش نیز پرداخت و غرفه‌های بسیاری برای نمایشگاه‌های مختلف طراحی و اجرا کرد که از آن میان می‌توان به طراحی غرفه صنایع‌دستی ایران در نمایشگاه کانادا اشاره‌کرد. در آن نمایشگاه علاوه بر آنکه غرفه را طراحی کرد، خودش نیز در آن حضور یافت و صنایع‌دستی ایرانی را معرفی‌کرد.

ویالت دهقانی مدرک‌درجه‌‌‌یک هنری دارد و از سال 1396 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت شده‌است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا