پروین بهمنی

پروین بهمنی درسال 1327 در شیراز به دنیا آمد.
پروین بهمنی

زندگی‌نامه

درسال 1327 در شیراز به دنیا آمد. در دامن مادر و دایه ای بزرگ شد که هر دو صدای خوشی داشتند و کم‌کم با نغمه‌های قشقایی آشنا شد. پدرش، غلامرضا خان بهمنی بهمن بیگلو، از صاحب سبک‌های‌ موسیقی قشقایی و از علاقه‌مندان و موسیقی‌دانان ایل قشقایی بود و همین موضوع کمک کرد که  فرزندش به آواها و اشعار ایل دلبستگی بیشتری پیدا کند و آن‌ها را فراگیرد.

پروین بهمنی دوران تحصیلی خود را در مدرسه تربیت معلم شیراز گذراند واز دانش‌سرای عشایری فارغ‌التحصیل شد. بعد از آن 16 سال به عنوان آموزگار مشغول بود. او همزمان با آموزگاری به فعالیت‌های هنری برای توسعه و دوام موسیقی ایلاتی مشغول بود.

پروین بهمنی سال‌های زیادی را صرف یادگیری ردیف موسیقی ایرانی کرد و پس از آن به موسیقی قشقایی روی ‌آورد. او این موسیقی را از لابه‌لای خاطرات و آواهای ایلیاتی زنده کرد.

 در کودکی از آموزه‌های استاد نورعلی خان برومند بسیار بهره برد و آواز و موسیقی ایرانی را نزد هنگامه اخوان و مرتضی شریف آموخت.

سال‌های زیادی با بزرگانی مثل پرویز مشکاتیان و محمدرضا شجریان ارتباط مستمر داشت و موسیقی قشقایی را نزد اساتیدی چون محمدحسین کیانی، حبیب خان گرگین‌پور، غلامرضا خان بهمنی و محمدقلی خورشیدی آموخت.

در سال 1380 گروه «حاوا» به سرپرستی خود را در مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رساند و با آن گروه به اجرای موسیقی قشقایی و دیگر مناطق عشایری فارس و همچنین موسیقی شیرازی پرداخت.

یکی از کارهای مهم پروین بهمنی و فرزندش دامون شش بلوکی، پژوهش موسیقی مقامی بوده‌ است.

استاد پروین بهمنی خواننده، محقق، پژوهشگر موسیقی و پژوهشگر فولکلورها و ادبیات و فرهنگ شفاهی است. یک فستیوال نیز در دانشگاه گیرسون ترکیه با حضور 280 موسیقی‌دان و استاد دانشگاه به نام پروین بهمنی نام‌گذاری شده‌است.

او نشان درجه یک هنری دریافت کرده و از سال 1395 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا