ژاله علو

در اولین روز فروردین سال 1306 در محله سنگلج تهران به دنیا آمد. او هنرمند پیشکسوت عرصه هنرهای نمایشی و گویندگی است.
ژاله علو

در اولین روز فروردین سال 1306 در محله سنگلج تهران به دنیا آمد. پدرش ارتشی بود و پدر بزرگش، علو السلطنه، از خوشنویسان دوره قاجار بود. او در کودکی آثار شاعران کلاسیک مانند حافظ، سعدی و مولانا را فراگرفت و زمانی که به نوجوانی رسید در انجمن‌های ادبی و گروه‌های شعرخوانی شرکت می کرد. فعالیت‌های هنری و ادبی او باعث شد تا در سال 1327 به رادیو راه پیدا کند و به عنوان گوینده در آن فعالیت داشته باشد.

ژاله علو فارغ التحصیل دانشسرای مقدماتی تهران و هنرستان هنرپیشگی تهران است. صدای زیبا، دلنشین و قدرتمند او باعث شد تا علاوه بر حضور در رادیو در زمینه دوبله نیز فعالیت کند. او در فیلم های زیادی به جای بازیگران شناخته شده ای صحبت کرده و صداپیشه بوده‌است.

هم چنین در رادیو به اجرای  نمایش‌های رادیویی می پرداخت و از کسانی بود که برنامه «داستان شب» را پایه‌گذاری کرد. اولین نمایشنامه‌ای که او برای داستان شب کار کرد “دختر خورشید” نام داشت که نصرت الله محتشم آن را کارگردانی کرده‌بود.

ژاله علو کسی است که دوبله انیمیشن و کارتون را در ایران آغاز کرد و دوبله بسیاری از کارتون های والت دیزنی مثل پینوکیو، سفید برفی، زیبای خفته، سیندرلا، صد و یک سگ خالدار و … با کارگردانی او انجام شده است.

او با بازی در فیلم «طوفان زندگی» به کارگردانی علی دریابیگی وارد سینما شد  و تا کنون در فیلم های زیادی به ایفای نقش پرداخته است.

در سال 1328 با نمایشنامه ی ماری مادلن در تئاتر فردوسی بازیگری تئاتر را همزمان با ثبت نام در هنرستان هنرپیشگی آغاز کرد. او حدود یک سال در تئاتر فردوسی فعالیت کرد و بعد از آن به تئاتر تهران رفت.

از آثار او در سینما می توان طوفان زندگی، زندانی امیر، واریتهٔ بهاری، افسونگر، آغا محمدخان قاجار، ماجرای زندگی، عروس دجله ، اتهام ، یعقوب لیث صفاری، طلسم شکسته، بیژن و منیژه، بی‌ستاره‌ها، پیمان دوستی، آسمون جل،  صفرعلی، پیمان، دندان افعی،  بیوه‌های خندان، ور پریده، طلای سفید، کلید، شیرین و فرهاد، لیلی و مجنون، طوقی، پنجره، پل، احساس داغ، داش‌آکل، لوطی، آدمک، قلندر، اتل متل توتوله،  فتنهٔ چکمه پوش،  ساعت فاجعه، عباسه و جعفر برمکی، آبنبات چوبی، شیرعلی مردان، کیفر،غریب، صدای صحرا، واسطه‌ها، زمان از دست رفته، پرواز را به خاطر بسپار، جنگ نفت‌کش‌ها، آدم‌برفی،  روز واقعه، پری، طالع سعد،  زن امروز، سلطان و  مهمان مامان اشاره کرد.

هم چنین او در آثار تلویزیونی مثل مختارنامه، مستند ساکن صحرای سکوت،  شیخ بهایی، ساعت شنی، روز رفتن،  مشق عشق، روشن‌تر از خاموشی، تفنگ سرپر، مسافر ری، آی آدم‌ها، جهان خادم، “یکی بود، یکی نبود”، روزهای زندگی، بگذار آفتاب برآید، چشم‌به‌راه، پیگرد، قائم‌مقام فراهانی، زیر چتر خورشید، بی‌بی‌یون، این خانه دور است، آوای فاخته، سنگ و شیشه، سرزمین من و نقابداران، روزی روزگاری، وزیرمختار، گالش‌های مادربزرگ، گرگ‌ها و امیرکبیر ایفای نقش کرده است.

ژاله علو در همشتمین همایش چهره های ماندگار در سال 1389 به عنوان چهره ماندگار معرفی شد. او مدرک درجه یک هنری را دریافت کرده و از سال 1392 عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا