کامبیز روشن‌روان

کامبیز روشن‌روان ۱۹خردادماه ۱۳۲۸ در تهران متولد شد.
کامبیز روشن‌روان

زندگی‌نامه

۱۹خردادماه ۱۳۲۸ در تهران متولد شد. تحصیلات ابتدایی خود را در هنرستان موسیقی زیر نظر استاد حسین‌ دهلوی گذراند، سپس به مدرسه عالی موسیقی ملی رفت و در سال 1346 از این هنرستان دیپلم موسیقی گرفت. او لیسانس موسیقی با گرایش آهنگ‌سازی را از دانشگاه تهران و فوق لیسانس‌اش را از دانشگاه کالیفرنیا دریافت کرد. تحصیلاتش را ادامه داد و دکترای آهنگ‌سازی را نیز از دانشگاه هاوایی گرفت.

کامبیز روشن‌روان در آهنگ‌سازی فیلم بسیار چیره‌دست است و موسیقی متن فیلم «برنج خونین» از جمله نخستین موسیقی‌هایی است که پس از انقلاب ساخته است. موسیقی متن فیلم‌های «گل‌های داودی»، «سفیر»، سریال «امیرکبیر» و …نیز از آثار اوست. او برای نزدیک به 120 فیلم، موسیقی متن ساخته و با کارگردان‌هایی چون عباس کیارستمی، امیر نادری، رسول صدرعاملی، کیومرث پوراحمد، مهدی فخیم‌زاده و… همکاری داشته و برای برخی از این فیلم‌ها هم جایزه بهترین موسیقی جشنواره فیلم فجر را به دست آورده است.

ساخت قطعاتی در قالب‌های سمفونی و قالب‌های موسیقی کلاسیک از دیگر فعالیت‌های روشن‌روان به شمار می‌رود که از جمله آنها می‌توان به سمفونی «فلک‌الافلاک» و سمفونی «پرواز» اشاره کرد.

او در حوزه موسیقی سنتی نیز فعال بوده و یک مجموعه آموزشی – پژوهشی برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر کرده است که در آن بسیاری از هنرمندان نامی موسیقی چون محمدرضا لطفی و محمدرضا شجریان هم حضور داشته‌اند. از دیگر فعالیت‌های او در حوزه موسیقی سنتی می‌توان به ساختن قطعاتی برای هنرمندانی چون محمدرضا شجریان، شهرام ناظری و… و نیز آهنگ‌سازی برخی قطعات دیگر‌ همانند «دود عود» مشکاتیان (با صدای شجریان) و «ساقی‌نامه» با صدای شهرام ناظری اشاره کرد.

انتشار چند اثر ارکسترال با فضای ملودیک و تنظیم‌هایی ماهرانه برای موسیقی محلی که با صدای بیژن بیژنی انتشار یافت از دیگر آثاری است که روشن‌روان آهنگ‌سازی کرده است.

روشن‌روان چندین کتاب در زمینه آموزش موسیقی در قالب‌های گوناگون منتشر کرده و مقالات و جزواتی نیز در این زمینه نوشته است. او علاوه بر تدریس موسیقی با برخی نهادها نیز همکاری کرده است که از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به ریاست کانون موسیقی‌دانان سینمای ایران (در دهه 70)، ریاست کمیته ملی موسیقی وابسته به یونسکو، ریاست هیئت مدیره خانه موسیقی و عضو مؤسس و مدیرعاملی این نهاد، عضویت در هیئت مدیره خانه سینما و در ده‌ها شورای مختلف سیاست‌گذاری موسیقی در صدا و سیما و مسئولیت دفتر امور موسیقی وزارت ارشاد اشاره کرد. در چندین دوره جشنواره موسیقی فجر نیز به عنوان داور و دبیر جشنواره فعالیت کرده است.

استاد کامبیز روشن‌روان، آهنگ‌ساز و نواپرداز، استاد و مدرس موسیقی و از چهره‌های شاخص در حوزه آموزش موسیقی، مدرک درجه یک هنری دارد و از سال 1392 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا