اکبر عالمی

اکبر عالمی سیزدهم تیر سال 1324 در اهواز به دنیا آمد. او کارگردان ایرانی و هنرمندی است که اولین فعالیت ها در حوزه انیمشین را در ایران آغاز کرد.
اکبر عالمی

زندگی نامه

تیرماه 1324 در اهواز به دنیا آمد. پدرش احمد عالمی که فردی تحصیل‌کرده و دامپزشک بود، با توجه به شغلش در آن سال‌ها مجبور بود به شهرهای مختلف مهاجرت کند و پیش از تولد فرزندش اکبر از دامغان به اهواز مهاجرت کرده بود. اکبر کمتر از دو سال داشت که خانواده‌اش به شهر آبا و اجدادی خود یعنی دامغان بازگشتند. او دوران کودکی و نوجوانی‌اش را در همان شهر گذراند تا اینکه برای ادامه تحصیلات و دنبال کردن علاقه‌اش، یعنی علوم سینمایی، به تهران آمد. اکبر عالمی در رشته رادیو و تلویزیون از دانشکده هنرهای دراماتیک فارغ‌التحصیل شد و مدرک کارشناسی‌ ارشد را در رشته سینما از دانشگاه تربیت مدرس گرفت و سپس راهی کشور انگلستان شد و تا مدرک دکترا تحصیل کرد. پس از آن به ایران بازگشت.

با ورود به ایران، فعالیت‌های فرهنگی و هنری خویش را از سر گرفت و در دانشگاه به تدریس علوم مختلف سینمایی مشغول شد و بیشتر در زمینه تخصصی‌اش یعنی حوزه انیمیشن فعالیت داشت. مردم چهره دکتر عالمی را در برنامه‌ای با عنوان «آن روی سکه» مشاهده کردند؛ برنامه‌ای که درباره جلوه‌های ویژه بود. ولی اکبر عالمی با برنامه «هنر هفتم» به عنوان یک قطب علمی سینمایی به ایرانیان معرفی شد.

عالمی بعدها در برنامه‌های بسیاری کارشناس، مجری، منتقد و …  بود که یکی از آخرین این برنامه‌ها «سینما ماوراء» بود  که از شبکه چهار سیما پخش می شد..

او تجربه بازیگری را نیز با فیلم «بابا نان داد» (سال ۱۳۵۱) در کارنامه دارد. وی همچنین مدتی ریاست لابراتوار وزارت فرهنگ و آموزش عالی و مسئولیت لابراتوارهای سازمان صدا و سیما را بر عهده داشته و در حال حاضر عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی و نیز از اعضای انجمن مدرسان سینما است. از دیگر کارهای ماندگارش می‌توان به گویندگی مجموعهٔ پنج قسمتی «جهان، آفریدهٔ هنر» دربارهٔ تاریخ هنر و مستند، «چرا زیبایی مهم است؟» دربارهٔ فلسفهٔ زیبایی در و مجموعهٔ پنج قسمتی «نوابغ عکاسی» دربارهٔ تاریخ عکاسی اشاره کرد.

اکبر عالمی مدرک درجه یک هنری دارد و از ابتدای فعالیت مؤسسه هنرمندان پیشکسوت، به عضویت آن درآمده است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا