اهدای اثر استاد مهدی طوسی به فرهنگستان هنر

صبح امروز مهدی طوسی عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت و هنرمند حوزه منبت و معرق چوب یکی از آثار خود را به فرهنگستان هنر اهدا کرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت ، صبح امروز چهارشنبه 14 دی ماه1401 اثر استاد مهدی طوسی که منبت‌کاری آرم فرهنگستان هنر بود با حضور بهمن نامور مطلق – رئیس فرهنگستان هنر ، سیدعباس عظیمی –مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت و دکتر اسماعیلی – دبیر فرهنگستان هنر و عضو هیئت امنا موسسه هنرمندان پیشکسوت به فرهنگستان هنر اهدا شد.

این اثر با تکنیک منبت با طول 24 و عرض 31.5 سانتی متر از چوب عناب و شمشاد با قاب کتیبه‌دار ساخته شده است که به همراه دو بیت از حکیم نظامی گنجوی در حدود 4 ماه زمان برده است .

مهدی طوسی اول آذر سال 1330 متولد شد و مدرک درجه یک هنری دارد. یک‌سال در مکتبخانه حاج‌آقا لطیفی در سرآسیاب تحصیل کرد و سپس در دبستان اخوت تا ششم ابتدایی درس خواند. دوران دبیرستان را در مدارس باباطاهر، مروی و روزبه طی کرد، اما به قصد ورود به نظام وظیفه ترک تحصیل کرد. پس از معافیت از سربازی، به صورت متفرقه در امتحانات شرکت کرد و در سال ۱۳۵۳ دیپلم گرفت.

سال1361 در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استخدام شد. وی مدتی متصدی بخش تبلیغات، راهنمای موزه آبگینه، رئیس روابط عمومی کاخ‌موزه‌های سعدآباد و نیاوران بود. طوسی فعالیت هنری خود را از سال1365 و با خوشنویسی شروع کرد. از سال 1368 به صورت خودآموز در زمینه‌های منبت ظریف، مشبک منبت، معرق منبت و منبت خوشنویسی فعالیت کرد.

او در سال 1375 با سمت استاد منبت‌کار در ادارۀ هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی به صورت رسمی کار هنری خود را آغاز کرد. تدریس در مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی، مرکز آموزش عالی سوره تهران، مدارس راهنمایی و آموزشگاه‌های خصوصی از سوابق این هنرمند محسوب می‌شوند. وی همچنین یکی از داوران نخستین جشنوارۀ هنرهای سنتی جوانان در سال 1384 بود.

وی تاکنون در بیش از ۷۰ نمایشگاه داخلی و 8 نمایشگاه در خارج از ایران شرکت کرده و حائز رتبه‌های برتر شده و بارها به‌عنوان فعال هنری تجلیل شده است.

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

سایر اخبار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا