تجلیل سیدعباس عظیمی از گنجینه زنده بشری

آئین پاسداشت و نکوداشت فاروق کیانی پور برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت ، عصر یکشنبه 27 خرداد ماه آئین پاسداشت و نکوداشت استاد فاروق کیانی پور هنرمند پیشکسوت نمایش های آئینی و عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت با حضور سیدعباس عظیمی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت ، محمود دولت آبادی نویسنده ، فرزانه کابلی بازیگر و طراح حرکت ،محمد حسین ماهر و جمع زیادی از علاقمندان این گنجینه زنده بشری برگزار شد .

در این مراسم که در خانه هنرمندان ایران و به همت انجمن حرکت برگزار شد، تندیس موسسه هنرمندان پیشکسوت به این هنرمند اهدا کند. همچنین در این مراسم از مستند «فاروق» ساخته رضا حامدی‌خواه و کتابی به همین نام نوشته شهلا ناظران رونمایی شد.

در بخشی از این مراسم سیدعباس عظیمی با حضور بر روی صحنه ضمن تجلیل از استاد فاروق کیانی پور که سال 1399 به عنوان گنجینه زنده بشری ثبت ملی شد با اهدای تندیس موسسه با امضای محمود سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیئت امنا موسسه هنرمندان و سیدعباس عظیمی، سبد گل و هدیه نقدی با همراهی استادان فرزانه کابلی و محمد حسین ماهر مجسمه ساز تقدیر کرد.در بخش دیگری از این مراسم استاد کیانی پور با اهدای کتابی از تربت جام و نمادی از دوتار از زحمات سیدعباس عظیمی تقدیر کرد .فاروق کیانی رقصنده محلی و آیینی ایرانی است در بیستم اسفندماه سال ۱۳۳۰ در شهر تربت‌جام زاده شد.نشان درجه 1 هنری دارد و از اعضای موسسه هنرمندان پیشکسوت است.

کیانی در ۱۴سالگی گروه موسیقی به‌نام «نیام» را تشکیل داد. مهم‌ترین رقص‌های محلی که او در آن‌ها هنرنمایی کرده است عبارتند از؛ آفر، حتن، مشق و پلتان حنایی.

از کیانی به‌عنوان گنجینه زنده بشری یاد می‌شود و نام او در فهرست میراث ناملموس فرهنگی قرار گرفته است.

پیتر بروک، کارگردان تئاتر و سینمای سرشناس بریتانیایی، کیانی را هنرمند بی‌استاد خطاب کرده است.

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

سایر اخبار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا