دیدار با دو هنرمند پیشکسوت

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت یکشنبه ۱۵ فروردین ماه با دو هنرمند پیشکسوت دیدار کردند.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت یکشنبه ۱۵ فروردین ماه با دو هنرمند پیشکسوت دیدار کردند.
سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیات امنا موسسه هنرمندان پیشکسوت به همراه نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه ابتدا به منزل استاد طاها بهبهانی هنرمند پیشکسوت عرصه هنرهای تجسمی رفتند.
طاها بهبهانی هنرمند پیشکسوت عرصه هنرهای تجسمی با ابراز خوشحالی از این دیدار با اشاره به اهمیت پرداختن به طراحی و ایجاد هویت شهری گفت: ضرورت دارد با هنر طراحی بتوانیم هویت تازه ای به شهر تهران بدهیم.
این هنرمند پیشکسوت همچنین گفت: متاسفانه مساله هویت شهر تهران هنوز حل‌نشده باقی مانده‌است. اما وضع آشفته چیدمان شهری و بی‌هویتی شهر تهران بالاخره باید حل شود. فعالیت های زیادی در این زمینه می توان انجام داد. تهران متاسفانه هیچ هویتی ندارد و این اتفاق شایسته‌ای نیست.

در ادامه سید مجتبی حسینی در ادامه بیان کرد: انسان‌ها معمولا مدینه‌ساز یا مدنیت‌پرور هستند. از بدو تولد در هرکدام از ما یکی از این دو صفت پررنگ‌تر است و در طول تحصیل و اکتساب در ما قوت پیدا می‌کند و مشخص می‌شود که مدینه‌ساز هستیم یا مدنیت‌پرور.
حسینی ادامه داد: مدینه‌سازها به محدودیت عمر انسان توجه کرده اند و می‌کوشند تا با ساخت اثر و بنایی نام و یادی از خود برجای بگذارند اما مدنیت‌پرورها با محدودیت عمر انسان و میرایی زمان کاری ندارند. آن‌ها خود انسان برای آنها مهم است و آن را سرمایه می‌دانند. باید میان مدینه‌سازی و مدنیت‌پروری اعتدالی ایجاد شود.
می توان از ظرفیت هنرمندان پیشکسوت و توانمندی هنری آنها استفاده کرد و این کار را می توان از زادگاه هنرمندان آغاز کرد. این اقدام از مسئولیت های موسسه هنرمندان پیشکسوت محسوب می شود که با کمک شهرداری‌های شهرها این ظرفیت ها به نمایش در آید.
طاها بهبهانی از همان کودکی نقاشی را نزد پدر آموخت و آن را ادامه داد. پس از پایان تحصیل در رشته طراحی صحنه برای تئاتر، سینما و تلویزیون در پاریس و سالزبورگ به تحقیق و پژوهش در زمینه کارگردانی تئاتر ماریونت پرداخت. بهبهانی نقاش، مجسمه‌ساز، طراح صحنه، کارگردان تلویزیون، تئاتر و مدرس است که بیش از ۲۸ سال سابقه تدریس دارد. او قریب به ۴۰ سال است به”پرندگان” روی بوم نقاشی و فلزات مجسمه‌ها جان می‌بخشد، همواره در آثارش بنیان‌های فکری عرفانی و نیز خط مشی فلسفی خاص خود را پی گرفته‌است. هم‌چنین یکی از اعضای هیئت مدیره اجرایی کمیته ملی هنرهای خلاق ایران وابسته به یونسکو و عضو هیئت داوری در تعدادی از نمایشگاه‌های بین‌المللی بوده‌است.
در پایان این دیدار لوحی به رسم یادبود به استاد بهبهانی تقدیم شد.

دیدار با خالق آواز «سحرگهان»

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت در ادامه به دیدار استاد قاسم رفعتی رفتند که در این دیدار احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز حضور داشت.
استاد قاسم رفعتی در این دیدار خاطرات و مطالبی را بیان کرد.
استاد قاسم رفعتی، خواننده و ردیف دان در سال ۱۳۲۴ خورشیدی در تهران متولد شد. در دوازده سالگی شروع به خواندن و فراگیری علم موسیقی نزد مسعود حسنخانی کرد و بعد از آن برای گسترش آگاهی‌های خود در زمینه آواز سنتی و ردیف آوازی به محضر استاد محمود کریمی معلم و مربی آواز رفت. استاد قطعات بسیاری خوانده که سازنده آنها هنرمندانی چون: حسین یوسف زمانی، حسن یوسف زمانی، مهیار فیروز بخت، حسین فرهاد پور و محمد عبدالصمدی بوده‌اند..
آواز «سحرگهان» که در نغمه اصفهان خوانده شده، ‌از جمله درخشان‌ترین آوازهای سال‌های اخیر به شمار می‌رود و به نوعی آن را یکی از شاخص‌ترین آثار ‌آوازی استاد رفعتی می‌دانند.
در پایان این دیدار نیز لوحی به رسم یادبود به استاد رفعتی تقدیم شد. این سلسلسه دیدارها در راستای تکریم هنرمندان و جویا شدن از احوال ایشان انجام می‌شود.

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

سایر اخبار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا