دیدار با پایه گذار طراحی صحنه ایران

استادی که از وطن دور نماند

در ادامه دیدارهای روز چهارشنبه، نیکنام حسینی‌پور به منزل استاد خسرو خورشیدی هنرمند پیشکسوت طراحی صحنه رفت.در این دیدار صمیمانه که در منزل استاد انجام شد گفت‌وگوهایی پیرامون هنر طراحی صحنه و خاطرات استاد صورت گرفت.استاد خسرو خورشیدی که مدت کوتاهی در آمریکا زندگی کرده و سپس به وطن بازگشته‌بود گفت: من دوست داشتم هر آنچه را که می توانم در مملکت خودم ارائه دهم و باعث سربلندی آن شوم، به همین دلیل به ایران بازگشتم.وی افزود: متاسفانه اینجا بخش زیادی از افراد تکرو هستند و میخواهند فردی عمل کنند، در صورتی که جامعه مثل تسبیح است و نخ تسبیح آن ایران و وطن پرستی است.استاد خسرو خورشیدی که سال ۱۳۸۲ در دانشگاه هنر بازنشسته شد تا سال ۱۳۹۲ در دانشگاه تهران به تدریس ادامه داد. او در این دوره به خوبی توانست دانش و تجربه خود را در اختیار نسل جوان قرار دهد.

طراحی غیر اصولی صحنه های تئاتر

استاد خورشیدی با اشاره به طراحی‌های غیر اصولی صحنه گفت: صحنه‌های طراحی شده در همه سالن‌های تئاتر ایران اشتباه است و حتی از نظر ایمنی مشکل دارد. او افزود: تنها سالنی که صحنه آن خوب و اصولی طراحی و ساخته ‌شده تالار وحدت است.

دلتنگی برای وطن

استاد خورشیدی در ادامه صحبت هایش گفت بعد از سربداران به قدری به من بی‌وفایی شد که تصمیم گرفتم به آمریکا بروم و حدود هشت سال آنجا زندگی کردم، اما نتوانستم آنجا بمانم و به ایران بازگشتم.او افزود: مادیات مهم نیست و اخلاقیات اهمیت دارد اما متاسفانه در عرصه هنر حسادت‌های بی موردی وجود دارد که اصلا خوب و شایسته نیست.

دریافت نشان شوالیه ایتالیا

استاد خورشیدی نشان شوالیه را از ایتالیا دریافت کرده است. او در این باره می‌گوید: من کارهای ارزنده‌ای در ایتالیا انجام دادم و به همین دلیل نشان شوالیه را دریافت کردم. پس از ایران ایتالیا را بسیار دوست دارم.

استاد خسرو خورشیدی پنجم آذر سال ۱۳۱۱ در همدان متولد شد او از پایه گذاران رشته تحصیلی طراحی صحنه در دانشگاه‌های ایران بود و به همین دلیل روز پنجم آذر را روز طراحی صحنه نامیده‌اند. استاد خورشیدی همچنان مشغول به کار است و کتابی را نیز تالیف و چاپ کرده، همچنین در این مدت چندین نمایشگاه نیز برگزار کرده‌است.در پایان این دیدار نیکنام حسینی‌پور لوح تقدیری را به رسم یادبود به استاد تقدیم کرد.

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

سایر اخبار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا