مهین افشان‌پور همسایه ابدی مهرزمان فخارمنفرد شد

صبح چهارشنبه پیکر مهین افشان‌پور با حضور دوستدارنش به سمت آرامگاه ابدی بدرقه شد .

به گزارش روابط‌عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت ،مراسم خاکسپاری پیکر استاد مهین افشان‌پور ( نگارگر پیشکسوت و گنجینه زنده بشری یونسکو) صبح دیروز (چهارشنبه 2 شهریور) با حضور علیرضا اسماعیلی (دبیر فرهنگستان هنر) ، سیدعباس عظیمی (مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت و به نمایندگی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ) ، سید عبدالمجید شریف‌زاده (مدرس دانشگاه و رئیس سابق پژوهشکده هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ) ، جمعی از هنرمندان پیشکسوت و خانواده این استاد فقید در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد و پیکر او در مزار زنده‌یاد استاد مهرزمان فخارمنفرد(نگارگر برجسته و فقید کشور) در خاک آرمید .

سیدعباس عظیمی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت ، ضمن عرض تسلیت به اهالی هنر گفت : آرزو داشتیم در این روزها حال استاد مهین افشانپور خوب شود و بتوانیم در موسسه میزبان او که یک چهره شاخص بین‌المللی همانطور که یونسکو او را گنجینه زنده بشری دانسته بود باشیم .
اما امروز اینجا با نهایت تاسف ایستاده‌ام که به نمایندگی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به عنوان مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت درگذشت این بانوی هنرمند و چهره شاخص داخلی و خارجی را که با آثارش هنر ایرانی اسلامی را به رخ جهانیان کشید به شما تسلیت عرض نمایم .
در ادامه عظیمی با اشاره به اینکه پیکر استاد افشانپور در جوار مزار استاد فخارمنفرد به خاک سپرده می‌شود اضافه کرد : استاد فخارمنفرد چند سال قبل مثل یک دختر پیگیر احوال استاد افشانپور بود و با همتی که داشت باعث شد تا در موسسه بتوانیم مجموعه آثار استاد را با نام ” بانوی خیال ” چاپ برسانیم اما ناباورانه چندی بعد از چاپ کتاب استاد فخارمنفرد را از دست دادیم. و هرگز در باورمان نبود که پایانی اینچنین برای این دو هنرمند برجسته و عزیز رقم بخورد و استاد فخارمنفرد میزبان آسمانی شدن استاد افشانپور باشد.

در ادامه این مراسم علیرضا اسماعیلی دبیر فرهنگستان هنر با عرض تسلیت خدمت خانواده افشانپور گفت : ضایعه درگذشت استاد افشانپور خسران بزرگی برای جامعه هنری کشور است اما میراث ارزشمندی که از او باقی‌مانده است ، از جمله تربیت شاگرد و همچنین آثاری که به جای گذاشته‌اند اندکی از این خسران کم می‌کند .و امیدوارم شاگردان او بتوانند به خوبی مسیر این بانوی گرامی را ادامه دهند.

سیدعبدالمجید شریف زاده رئیس سابق پژوهشکده هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دادماد استاد افشانپور با عرض تسلیت به اهالی هنر گفت : آثار این نگارگر برجسته در بسیاری از موزه‌های داخلی و خارجی نگهداری می‌شود و این مهم‌ترین اتفاق برای یک هنرمند است .

همچنین او همیشه به شاگردانش توصیه می‌کرد که با جدیت مسیر را ادامه دهند و هرگز نا امید نشوند تا این هنر سنتی و ارزشمند کشورمان زنده نگاه داشته شود .

شریف‌زاده با اشاره به حمایت‌های موسسه هنرمندان پیشکسوت از سرآمدان فرهنگی کشور گفت : موسسه هنرمندان پیشکسوت یک ظرفیت خوب در‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که اگر توسط مسئولین مورد توجه قرار گیرد می‌تواند کارهای بزرگی برای هنرمندان پیشکسوت که سرمایه‌های کشور‌هستند انجام دهد.

در انتهای این مراسم پسر زنده‌یاد مهین افشانپور به نمایندگی از خانواده از همه کسانی که در دوران بیماری استاد همواره همراه او بودند و همه کسانی که با حضورشان در مراسم بدرقه این بانوی هنرمند آمده بودند قدردانی و تشکر کرد .

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

سایر اخبار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا