نوازنده و سازنده پیشکسوت ساز درگذشت

فرمان مرادی (سازنده و نوازنده سازهای ایرانی) و عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت درگذشت.

به گزارش روابط عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت، فرمان مرادی زاده پنجم خرداد ۱۳۲۶ در کرمانشاه، سازنده، نوازنده و مرمت‌کننده سازهای موسیقی ایرانی بود.

سیدعباس عظیمی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت در پیامی درگذشت این عضو گرانمایه موسسه را به خانواده ایشان و اهالی هنر تسلیت گفت .

عظیمی در ادامه گفت :مراسم خاکسپاری و وداع با این هنرمند شناخته شده حوزه موسیقی متعاقبا از طریق روابط عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت اطلاع رسانی خواهد شد . 

مرادی فعالیت هنری خود را در سال ۱۳۴۹ و در مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی سنتی آغاز کرد. بعدها سرپرست و مدرس کارگاه سازسازی این مرکز شد. مرادی در ساخت تنبور نیز از راهنمایی­‌های علمی استاد الهی، نوازنده‌ی تنبور، بهره گرفت. او چندین نوع سه‌­تار، تنبور، کمانچه و تار طبق الگوی اساتید گذشته‌ی این سازها یا به صورت ابتکاری می‌­ساخت.

فرمان مرادی به خاطر موقعیت شغلی خود در مرکز حفظ و اشاعه از راهنمایی­‌های هنرمندانی چون داریوش صفوت، احمد عبادی، سعید هرمزی، یوسف فروتن، علی‌­اصغر بهاری،­ علی تجویدی، ­فرهنگ شریف،­ جلیل شهناز، محمود کریمی، منصور نریمان، فریدون حافظی، محمود تاجبخش، غلامحسین بیگجه­‌خانی و محمد مقدسی برای ساختن سازهای خود استفاده برد.

او کتابی نیز با عنوان سوز و ساز عشقی (درباره‌ی هنر و زندگی محمد نوایی) تألیف کرده که توسط نشر تصنیف منتشر شده است.

مرادی در سال ۱۳۷۲ با رتبه‌ی ۵ سازسازی و با ۲۳ سال سابقه‌ی کار در مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی بازنشسته شد. او از این سال به بعد نیز به عنوان مدرس و کارشناس مرکز فعالیت داشت.

از فعالیت‌های اجرایی او به این موارد می‌توان اشاره کرد: عضویت در کمیته‌ی نویسندگان اساسنامه‌ی کانون سازندگان ساز، عضویت در هیات مدیره‌ی کانون سازندگان ساز (سه دوره‌ی دو ساله)، یک دوره‌ی دوساله عضو علی­‌البدل هیات مدیره‌ی خانه‌ی موسیقی، دو دوره‌ی دوساله عضو علی‌­البدل کانون مدرسین سازسازی و همچنین کارشناس موزه‌ی موسیقی ایران، طی چند سال اخیر.

فرمان مرادی جز ساخت سازهای ایرانی، نوازنده‌ی سه­‌تار، تار و تنبور نیز بود.

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

سایر اخبار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا