وظیفه ما زنده نگه داشتن یاد و خاطره هنرمندان بزرگ است

به گزارش روابط‌عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت نیکنام حسینی‌پور در راستای دیدار با خانواده‌های هنرمندان در گذشته در سال 1399، روز شنبه، 23 اسفندماه ابتدا با خانواده‌های اسانید فقید خسرو سینایی و کریم اکبری مبارکه دیدار کرد.

در این دیدارهای صمیمانه نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد فارابی ، مریم معترف نایب رئیس هیات مدیره و محسن علی‌اکبری از اعضای هیات مدیره موسسه هنرمندان پیشکسوت حضور داشتند.

این جمع در ابتدا به منزل استاد خسرو سینایی رفتند. دراین دیدار نیکنام حسینی‌پور با اشاره به این که چنین دیدارهایی رسم ایرانیان است افزود: دوست داشتیم به گونه‌ای دیگر و در موقعیتی بهتر با شما دیدار می‌کردیم. جای خالی استاد سینایی بسیار حس می‌شود. امیدواریم در سال پیش‌رو اتفاقات بهتری رخ بدهد.

واکسیناسیون هنرمندان پیشکسوت

خانم گیزلا وارگا سینایی، همسر استاد خسرو سینایی ضمن تشکر از حضور مدیران گفت: همانطور که موسسه هنرمندان پیشکسوت در همه حوزه‌ها هنرمندان پیشکسوت را حمایت می‌کند، امید داریم در رابطه با واکسیناسیون آن‌ها نیز اقدامات‌ موثری را انجام‌دهد.

نیکنام حسینی‌پور در پاسخ گفت: ما نامه‌‌نگاری‌های لازم را انجام داده‌ایم و همچنان پیگیر این مطالبه‌‌ی برحق شما هستیم که هنرمندان پیشکسوت جز اولویت‌های واکسیناسیون باشند. این جز وظایف و جز اولویت‌های کاری ماست.

واکنش مردم در رابطه با اولویت واکسیناسیون هنرمندان

فرح اصولی، دیگر همسر استاد خسرو سینایی پیرامون واکسیناسیون هنرمندان گفت: مدتی پیش انتقاداتی در رابطه با این مساله که هنرمندان در اولویت واکسیناسیون باشند صورت گرفت که بسیار بحث برانگیز شد.

نیکنام حسینی‌پور افزود: هنرمندان پیشکسوت ورای هنرمند بودن، از نظر سنی نیز در اولویت هستند. پیگیری این موضوع برما واجب است و انجام خواهد شد.

هم‌چنین علیرضا تابش نیز افزود: این که هنرمندانی که درگیر فعالیت هستن وبه عنوان مشاغل سخت قلمداد شوند ودر اولویت باشند حرف درستی بوده و منطق درستی نیز پشت آن ‌است، اما به نظرم درست منتقل نشده و به همین دلیل واکنش مردم را در پی داشته‌است.

در انتهای این دیدار لوحی به رسم یادبود به خانواده استاد سینایی تقدیم شد.

استاد خسرو سینایی  ۲۹ دی ۱۳۱۹ در ساری متولد شد. او کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، آهنگساز، نوازنده، و شاعر بود و آثار او معمولاً بر پایه مستندهای اجتماعی استوار بودند. خسرو سینایی پس از مهاجرت به تهران، در سال ۱۳۳۷ از دبیرستان البرز دیپلم گرفت. پس از آن به اتریش سفر کرد و از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۳ به تحصیل در رشته معماری در دانشکده فنی وین پرداخت. او همزمان به تحصیل آهنگسازی در دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین پرداخت و پس از آن به تحصیل در رشته سینما مشغول شد و با دو درجه ممتاز در کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی در سال ۱۳۴۶ از دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین فارغ‌التحصیل شد.

او به همراه دو همسر خود گیزلا وارگا سینایی و فرح اصولی زندگی می‌کرد که هر دو از نقاشان مطرح معاصر هستند. ایشان در ابتدا به دلیل مسائل دیگری به بیمارستان رفت اما متاسفانه آنجا مبتلا به کرونا شد و  ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ درگذشت.

دیدار با خانواده استاد کریم اکبری مبارکه

در ادامه به دیدار با خانواده استاد کریم اکبری مبارکه رفتند و با همسر و فرزندان ایشان به گفت‌وگو پرداختند. دراین دیدار خانم زهرا گرمابدری همسر استاد گفت: ابتدا که ایشان را به بیمارستان بردیم حالشان خوب بود ولی پس از تزریق یک
آمپول شرایط وخیم شد و ایشان را به بخش مراقبت‌های ویژه بردند.

او در ادامه در رابطه با ابتلای استاد به ویروس کرونا گفت: در پروژه‌ی مربوطه، گویا گریمور ناقل این ویروس بوده و از آنجایی که به دلیل تنگی نفس از ماسک استفاده نمی‌کرده، ایشان و تعدادی دیگر از هنرمندان نیز به ویروس کرونا مبتلا شدند.

ایشان با توضیح کامل روند بیماری استاد افزود: کار ایشان قرار بود سه روز طول بکشد اما متاسفانه ده روز طول کشید و من هر روز نگرانی‌ام بیشتر می‌شد.

او درادامه گفت: ایشان هرگز هم‌زمان در دو کار بازی نمی‌کرد و معتقد بود این کار اصلا حرفه‌ای نیست.

نیکنام حسینی‌پور افزود: ایشان بسیار افتاده و در عین حال حرفه ای بود. ما وظیفه داریم تا یاد و خاطره این هنرمندان بزرگ را زنده نگه داریم وبه نظر من منش ورفتار آقای اکبری گمشده امروز صحنه هنر است  وما باید به ترویج این هنر بپردازیم وامیدوارم بتوانیم با جمع اوری اسناد ومدارک استاد وبا همکاری خانواده بتوانیم در سالگرد استاد ارج نامه ای برای ایشان منتشر نماییم ودر این زمینه آماده هرگونه  کمک و همکاری هستیم.

تدابیری برای گرامیداشت هنرمندان

علیرضا تابش نیز با تاکید بر این نکته که باید آثار ایشان را ارج نهاد گفت: متاسفانه شرایط کرونا نگذاشت اساسا چیزی که شایسته مقام هنرمندی چون ایشان بود، پس از فوتشان انجام شود اما باید در گردهمایی یا جلسه ای از ایشان تجلیل کنیم و خوب است با جمع آوری آثار ایشان و نشر آن‌ها مجموعه‌ای را آماده کنیم.

وی اضافه کرد: ما در بنیاد فارابی آماده همکاری هستیم تا بتوانیم آثار ایشان را جمع‌آوری کرده و برای تجلیل و گرامیداشت ایشان به طور تخصصی برنامه ریزی کنیم تا در اولین فرصت مراسمی در شان این هنرمند بزرگ  برگزار کنیم.

منش و بزرگ‌منشی بی‌همتا

 مدیرعامل فارابی در ادامه صحبت‌هایش افزود: من از پست‌های اینستاگرامی که پس از فوت استاد منتشر می شد می‌دیدم که چطور با این شخصیت مواجه می‌شوند و به طور واضحی کاملا متفاوت بود. همگی، بدون استثنا به منش و اخلاق و بزرگ‌منشی ایشان اشاره داشتند.

در ادامه ندا اکبری مبارکه، فرزند استاد از ویژگی های اخلاقی استاد و روزهای سخت نبودن پدر گفت و افزود: پدر چهارچوب های خاص خود را داشتند و بسیار اخلاق‌گرا بودند.  ایشان هم منبع آرامش خانه بود و هم یک صفای درون داشت که به دلیل صفات اخلاقی‌اش بود. پدر برای همه‌ی ما انقدر نور داشت که امیدواریم بتوانیم در این روزهای تاریک روشن بمانیم.

 در پایان این دیدار صمیمانه لوحی به رسم یادبود به خانواده استاد کریم اکبری مبارکه تقدیم شد.

استاد کریم اکبری مبارکه ۱۶ خرداد ۱۳۳۲ متولد شد. او فارغ التحصیل مقطع لیسانس بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود و فعالیتش را از تئاتر و از سال ۱۳۵۰ شروع کرد. همچنین سابقه تدریس تئاتر در اداره ارشاد مشهد، اداره ارشاد شهرری و اداره ارشاد میناب را در کارنامه خود داشت. استاد کریم اکبری مبارکه پنجشنبه ٨ آبان ۱۳۹۹ به علت ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

تحریریه موسسه هنرمندان پیشکسوت

سایر اخبار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا