احمد نجفی

سید احمد نجفی شوشتری دوم فروردین سال 1327 در خرمشهر به دنیا آمد.
احمد نجفی

با سریال «کارآگاه علوی» شهرتش فزونی یافت. علاوه بر بازیگری در حوزه اجرا نیز توانمند است. سید احمد نجفی شوشتری سال 1327 در خرمشهر به دنیا آمد. دیپلمش را گرفت و پس از آن برای ادامه تحصیل در سال 1352 راهی امریکا شد. تحصیلاتش را در رشته اقتصاد به پایان رساند و به کشور بازگشت.

سال 1355 فعالیت‌ سینمایی خود را با فیلم «غزل» به کارگردانی مسعود کیمیایی آغاز کرد. در این فیلم دستیاری کارگردان و همکاری در تدارکات و دکور را بر عهده داشت. او در سال ۱۳۵۹ معاون شبکه دو سیما شد. سال 68 در فیلم «دندان مار» ساخته مسعود کیمیایی ایفای نقش کرد که این فیلم مورد توجه و تحسین منتقدان بسیاری قرار گرفت. یک سال بعد نیز با فیلم «گروهبان» به سینما آمد و بازی درخشانی ارائه داد. همچنین احمد نجفی با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دهم، به عضویت شورای عالی سینما درآمد.

نجفی در طول فعالیت هنری خود، با کارگردانان برجسته‌ای همکاری داشته است. «شوریده»، «هشت‌پا»، «وعده دیدار»، «جایی دیگر»، «سگ‌کشی»، «کمکم کن»، «آخرین بندر»، «پناهنده»، «برخورد»، «بشارت منجی» و «طوفان شن» برخی از آثاری است که در آنها نقش آفرینی کرده است. البته احمد نجفی در کسوت تهیه‌کننده نیز ظاهر شده است؛ او در سال 68 با فیلم «ای ایران» به کارگردانی ناصر تقوایی، رسماً تهیه‌کنندگی را آغاز کرد.

بازی در سریال‌های تلویزیونی موفقیت زیادی برای او به همراه داشت. سریال کارگاه علوی که در سال 75 از تلویزیون پخش شد، محبوبیت او را دو چندان کرد. «معمای شاه»، «چهل سرباز»، «ملکوت»، «گارد ساحلی»، «یک مهمان» و «شب شیشه‌ای» نیز از دیگر سریال‌هایی است که در آنها بازی کرده است.

نجفی با بازی درخشان خود در فیلم «طوفان شن»، دیپلم افتخار بهترین بازیگر تقش اول مرد را از آن خود کرد. دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم «هتل کارتن» نیز از دیگر جوایزی است که او دریافت کرده است. این هنرمند برجسته، در مهر ماه سال 92 به عضویت مؤسسه هنرمندان پیشکسوت در آمد.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا