امیر همتی

امیر همتی هنرمند کرمانشاهی است سال 1328 در این شهر غنی از فرهنگ و تاریخ چشم به جهان گشود.
امیر همتی

تنبک می‌سازد. تبحر خاصی در ساختن این ساز کوبه ای دارد. امیر همتی هنرمند کرمانشاهی است. سال 1328 در این شهر غنی از فرهنگ و تاریخ چشم به جهان گشود.

تخصص اصلی اش طراحی و ساخت قطعات برای هواپیما بود. در دهه 50 او دوره «مدل سازی» را در بندر کراچی پاکستان برای دست یافتن به پیش قالب‌های سازه‌های فنی و صنعتی گذراند. اما آشنایی با استاد امیر ناصر افتتاح مسیر زندگی حرفه ای او را تغییر داد. آشنایی با ناصر افتتاح آغاز گام نهادن در مسیر یادگیری و آموزش تنبک بود. مسیری که زندگی او را متحول کرد. ناصر افتتاح با دیدن دو مدل چوبی دکوری تراشیده شده توسط او به استعدادش پی برد. تشویق‌های ناصر افتتاح باعث شد تا الگوی ساخت ساز تنبک را یاد گیرد. پس از آن نزد محمود فرهمند یادگیری در این عرصه را ادامه داد.

نخستین تنبکی که ساخت حین تراش به 18 قسمت خرد شد. اما دلسرد نشد و با حمایت و تشویق ناصر افتتاح مسیر را ادامه داد. آنقدر با انگیزه در این مسیر حرکت کرد که سازهایش از نظر کیفیت، ظرافت و دقت زبانزد شد و در هیجدهمین جشنواره موسیقی در بخش مسابقه سازندگان ساز لوح افتخار سازنده برتر را دریافت کرد.

از جمله ویژگی‌های ساخته‌های او استحکام بدنه و تاکید بر حفظ ضخامت دهانه کوچک در عین زیبایی، صدادهی‌ساز و فرم‌دهی زیبای نفیر است، آنچنانکه امکان شکستن و ترک برداشتن نفیر و دهانه کوچک همچون سایر ساخته‌های بازاری وجود ندارد.

امیر همتی در ساختن کمانچه و سه تار نیز توانایی و درک کاملی از فیزیک صدا را از خود نشان داده است. او با سازهای ابداعی و دمام‌های دوقلوی چوبی در نمایشگاه سازهای ایرانی در کانون پرورش فکری و نمایشگاه سازهای ابداعی در خانه هنرمندان نیز شرکت کرده و مورد توجه قرار گرفته است. سال 89 به عنوان سازنده برتر به اکسپو در کشور چین دعوت شد.

امیر همتی از مرداد ماه سال 96 به عضویت موسسه هنرمندان پیشکسوت در آمد.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا