جهانگیر الماسی

جهانگیر الماسی سال 1334 در تهران در خیابان امیریه به دنیا آمد.
جهانگیر الماسی

زندگی‌نامه

سال 1334 در تهران در خیابان امیریه به دنیا آمد. پدرش کارمند راه‌‌آهن و مادرش خانه‌‌داربود. فعالیت خود را در سال 1348 از تئاتری در اهواز شروع کرد. در سال 1352 با پرویز بشردوست «گروه تئاتر آژیده» را تشکیل داد، سپس با واحد فرهنگی تلویزیون همکاری داشت و در سال‌های 58 تا 59 «نشریه نوشین» را منتشر کرد.

جهانگیر الماسی فارغ‌التحصیل لیسانس رشته شیمی از دانشگاه جندی شاپور و فوق لیسانس حقوق روابط بین‌الملل در سال 1355 است. بیست و نه ساله بود که با فیلم «ریشه در خون» به کارگردانی سیروس الوند در سال 1363 وارد سینما شد. او علاوه بر بازیگری، به کارگردانی و نویسندگی نیز پرداخته است. مهم‌ترین اثرش در حرفه‌ نویسنده و کارگردان  فیلم «رنج و سرمستی» است.  در سال 1387 در سریال‌های مهمی مثل «حکم ‌جلب» به کارگردانی احمد کاوری، «نشانه‌ها» به کارگردانی حمید بهمنی، «در چشم باد» به کارگردانی مسعود جعفری‌جوزانی و «طفلان مسلم» به کارگردانی مجتبی یاسینی بازی کرد.

از مهم‌ترین آثاری که جهانگیر الماسی در آن‌ها بازی کرده است، می‌توان به سریال «پس از باران» و سریال «هزاردستان» اشاره کرد و شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی جهانگیر الماسی بازی در سریال «در چشم باد» در سال 1387 باشد؛ او در 53 سالگی نقش خود را در این سریال با چنان مهارتی ایفا کرد که توانست تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند .

او تاکنون موفقیت‌های بسیاری در جشنواره‌ها کسب کرده و بارها در جشنواره فیلم فجر نامزد دریافت سیمرغ بلورین شده است. از فیلم‌هایی که او در آن‌ها بازی کرده است می‌توان به «دایناسور»، «پشت پرده مه»، «صنوبر»، «سهراب»، «کمیته مجازات»، «ساغر»، «عشق گمشده»، «تابلویی برای عشق»، «بانی چاو»، «عاشق فقیر»، «کودک قهرمان»، «هبوط»، «آذرخش»، «آهوی وحشی»، «جدال بزرگ»، «دیگه چه خبر!»، «افسانه آه»، «نقش عشق»، «باد سرخ»، «تفنگ‌های سحرگاه»، «لنگرگاه»، «نارونی»، «آشیانه مهر»، «سرزمین آرزوها»، «محموله»، «ویزا»، «شبح کژدم»، «آوار»، «پدربزرگ»، «تنوره دیو» و فیلم «ریشه در خون» اشاره کرد. همچنین در سریال‌های «حکم ‌جلب»، «نشانه‌ها»، «در چشم باد»، «طفلان مسلم»، «سال‌های برف و بنفشه»، «صنوبر»، «مسافر سحر»، «جوانی»، «پس از باران»، «چشمه زندگی»، «کوچک جنگلی»، «ایستادن در باد»، «با سلسله حکمت»، «بخش چهار جراحی»، «سردار جنگل» و «هزاردستان» بازی کرده است.

عضويت در كميته‌هاي انتخاب فيلم فجر، كميته انتخاب انجمن جوانان ايراني و انجمن فيلم داخلي جوانان و تدریس در دانشگاه‌ها و مدارس از دیگر فعالیت‌های اوست.

استاد جهانگیر الماسی مدرک درجه یک هنری دارد و از سال 1396 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا