حسین زندباف

حسین زندباف در بیست چهارمین روز از فروردین ماه سال 1325 در ساری متولد شد. او تهیه کننده و تدوینگر برجسته سینمای ایران است.
حسین زندباف

زندگی‌نامه

مدرسه عالی سینما و تلویزیون و یک آگهی ثبت نام در روزنامه آغازگر راه بود. با دستیار کارگردانی «عزیز قرتی» پا به سینمای حرفه‌ای گذاشت آن هم در سال 1350. حسین زند باف تهیه کننده و تدوینگر برجسته سینمای ایران که آثار شاخصی در کارنامه هنری‌اش مشاهده می‌شود. در بیست چهارمین روز از فروردین ماه سال 1325 در ساری متولد شد.

رابطه اش با سینما تنگاتنگ است. فیلم تدوین می‌کند و بیشتر هم به عنوان تدوینگر شناخته می‌شود. اما تجربه تهیه کنندگی نیز دارد. با سینماگران مطرح نشست و برخاست داشته و آموزش‌ها دیده است.

شاید سال 1382 را باید سالی پرکار برایش دانست، «پروانه‌ای در باد»، «مارمولک» و «هیام» سه اثری هستند که در این سال در آنها حضور داشت. آثار درخشان و پرمخاطب. در این میان با «مارمولک» مهارت خود در دنیای تدوین را اثبات کرد و تجربه موفقی برای او رقم خورد.

حسین زندباف برنده 4 سیمرغ بلورین جشنواره فیم فجر است. سال 1362 بود که برای فیلم «مرگ سفید» در دومین جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین بهترین تدوین برنده شد. مسیرش را با قدرت ادامه داد. با توانمندی و فعالیت در دنیای حرفه‌ای سال 1364 دوباره جایزه این بخش جشنواره را از آن خود کرد. اینبار برای فیلم «اتوبوس» در جشنواره چهارم. دو سال بعد نیز برای فیلم «ایستگاه». سومین جایزه‌اش نیز برای فیلم «چشم شیطان» است؛ سال 1372 که در دوازدهمین دوره جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بخش سودای سیمرغ برای بهترین تدوین را از آن خود کرد. یک سال پس از آن نیز چهارمین جایزه‌اش را برای فیلم «حمله به اچ 3» دریافت کرد و توانست برنده سیزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین بهترین تدوین شود.

او در این سال‌ها جوایز متعددی دریافت کرد که هر یک نقطه عطفی در کارنامه اش محسوب می‌شود. در آثاری محبوب نامش آمده است. «از کرخه تا راین»، «یوسف پیامبر»، «تکیه بر باد»، «هیوا»، «بوی پیراهن یوسف»، «ترن»، «تبعیدی ها»، «خاکستری»، «رانده شده»، «ساوالان» «حمله به اچ 3»، «روانی» و «مهاجر» برخی از این آثار هستند.

البته در کسوت تهیه کننده نیز آثار موفقی در کارنامه‌اش به چشم می‌خورد که می‌توان به «آپاچی»، «زبان مادری»، «شبهای روشن»، «ایستگاه متروک»،« مومیایی 3»، «شمارش معکوس» و «سفر» اشاره کرد. «عصیان» و «دمرل» نیز دو اثر او در حرفه مجری طرح محسوب می‌شود.

این سینماگر برجسته با آثار و فعالیت خود اثرگذار در سینمای کشور محسوب می‌شود و نشان درجه یک هنری را نیز دریافت کرده است. او از اسفند ماه سال 95 به عضویت موسسه هنرمندان پیشکسوت درآمد.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا