صفا آقاجانی

صفا آقاجانی در سال 1335 در ارومیه به دنیا آمد.
صفا آقاجانی

زندگی‌نامه

در سال 1335 در ارومیه به دنیا آمد. در خانواده‌ای پرجمعیت بزرگ شد و زمانی که شش سال داشت به همراه خانواده‌اش به تهران آمد. نقل مکان آنها به تهران، مصادف با اتفاقاتی بود که منجر به پیروزی انقلاب شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی او و خواهرش توانستند وارد حرفه بازیگری شوند.

صفیه آقاجانی که بیشتر با نام صفا آقاجانی شناخته می‌شود، بعد از گرفتن دیپلم ادبیات فارسی، فعالیت بازیگری را شروع کرد. او  علاقه زیادی به هنرهای نمایشی داشت و در سال ۱۳۵۴ به صورت کاملاً تصادفی در تبریز بنا به پیشنهاد دکتر صاعدی و مرحوم صادقی، در ۱۷ سالگی فعالیت هنری خود را با نمایش‌نامه «بام‌ها و زیر بام‌ها» در نقش مادر آغاز کرد و بسیار مورد تقدیر و تشویق قرار گرفت. نخستین تجربه تصویری او، بازی در فیلم سینمایی «تمام وسوسه‌های زمین» ساخته حمید سمندریان بود. در این فیلم در کنار بازیگرانی همچون هما روستا، احمد آقالو و رضا کیانیان به ایفای نقش پرداخت.

او در رادیو نیز فعالیت دارد. در سال ۱۳۶۳ آزمونی میان ۶۶۰۰ داوطلب بازیگری نمایش‌های رادیویی به منظور تجدید حیات نمایش رادیویی و زیر نظر آقای جعفری جلوه برگزار شد که او در آن شرکت کرد و انتخاب شد. بعد از گذراندن کلاس‌های فشرده، در سال ۱۳۶۴ فعالیت رادیویی‌اش را آغاز کرد که تا به امروز ادامه دارد.

از سریال‌هایی که در آن‌ها بازی کرده است می‌توان به «پرستاران»، «بازی نقاب‌ها»، «قرعه»، «دوردست‌ها»، «دردسرهای عظیم»، «زمانه»، «تا ثریا»، «سی‌امین روز»، «قفل یعنی کلید»، «طلسم‌شدگان»، «پیله‌های پرواز» و «خیالاتی» اشاره کرد. همچنین در فیلم‌های «آب‌نبات چوبی»، «دو عروس»، «میگرن»، «گواهینامه» و «به همین سادگی» نیز بازی کرده است.

 صفا آقاجانی همچنان به فعالیت هنری می‌پردازد و از سال 1392 عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا