عصمت مجیدی

عصمت مجیدی تولد ۱۳۴۳ در یکی از روستاهای استان گلستان است. او نخستین تولیدکننده تخصصی در رشته صنایع دستی است که توانست شرکت تعاونی تأسیس کند.
عصمت مجیدی

با دستانش هنر می‌آفریند؛ هنری که چشمان هر بیننده‌ای را می‌فریبد. عصمت مجیدی هنرمندی توانا و صاحب سبک در رشته رودوزی و البسه‌دوزی است.

در سال 97  به واسطه همین توانمندی و مهارت خود موفق به دریافت نشان بین‌المللی کیفیت از شورای جهانی صنایع دستی شد. او تاکنون چندین بار موفق به دریافت این نشان شده است.

او متولد ۱۳۴۳ در یکی از روستاهای استان گلستان است. دوران کودکی و نوجوانی را در گنبدکاووس گذراند. شغل پدر باعث مهاجرت آنها به شهرستان آزادشهر شد. در دوران تحصیل، بیشترین زمان خود را با پارچه‌ها و سوزن‌ها می گذراند. همین علاقه‌مندی باعث شد در سوزن‌دوزی مهارت پیدا کند و مسیر یادگیری این هنر را ادامه دهد.

پس از ازدواج، دوباره به گنبد کابوس بازگشت و فعالیت خود را در حوزه سوزن‌دوزی ادامه داد. سفارش‌های سوزن‌‌دوزی را می‌پذیرفت و برای نخستین بار آموزش این هنر را به دو نفر از بانوان شهر آموزش داد؛ این نخستین تجربه او در حرفه معلمی بود. هر روز که گذشت، درخواست‌ها برای آموزش این هنر بیشتر و بر تعداد هنرجویان افزوده شد.

در سال ۱۳۶۴ به شهر مینودشت مهاجرت کرد و همچنان آموزش این هنر را ادامه داد. سال ۱۳۷۳ دوره‌های جدید آموزش را زیر نظر زهره اسماعیل‌زاده گذراند و همان سال نخستین نمایشگاه آثارش را همراه با زهره اسماعیل‌زاده و جمعی از هنرجویان او برگزار کرد؛ تجربه‌ای تازه که دو سال بعد تکرار شد، اما این بار نخستین تجربه نمایشگاه انفرادی آثارش به همراهی هنرجویان خود بود.

عصمت مجیدی سال ۱۳۸۱ در نخستین نمایشگاه صنایع دستی زنان ایران در کیش شرکت کرد و غرفه‌ای او به عنوان غرفه برتر شناخته شد. او همچنین موفق به دریافت نشان مرغوبیت ملی و مهر اصالت از سازمان جهانی یونسکو در سال‌های ۲۰۰۸ ، ۲۰۱۰ ، ۲۰۱۲، ۲۰۱۴ ، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ شد و به عنوان نخستین هنرمند و صنعتگر استان گلستان شناخته می‌شود که توانست این را کسب کند.

او همچنین نخستین تولیدکننده تخصصی در رشته صنایع دستی است که توانست شرکت تعاونی تأسیس کند و نخستین مرکز تخصصی رودوزی‌های سنتی و تلفیق سوزن‌دوزی ترکمن را راه‌اندازی کرد.

 او در ۳۸ سال فعالیت هنری خود، به  بسیاری از بانوان علاقه‌مند به این هنر آموزش داده است و حضور در بیش از ۵۰ نمایشگاه استانی، کشوری و بین‌المللی در کارنامه‌اش نورافشانی می کند.

 عصمت مجیدی در سال ۱۳۹۶ به عنوان کارآفرین برتر معرفی شد. دریافت گواهینامه هنری درجه یک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۹۷ نیز از دیگر افتخارات او محسوب می‌شود. او از بیست‌ و ششم شهریورماه 1397 عضو «مؤسسه هنرمندان پیشکسوت» است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا