فاطمه راکعی

دوم فروردین سال 1333 و در زنجان متولدشد. او هنرمند پیشکسوت عرصه فرهنگ و ادب است.
فاطمه راکعی

در سال 1333 و در زنجان متولدشد. پدرش عبدالله راکعی از فرهنگیان اهل ذوق، فاضل و مدرس زبان و ادب فارسی وعربی بود و با اهل ادب رفت‌وآمد داشت.

فاطمه راکعی تا پایان دوره ی ابتدایی در زنجان ماند. سپس به تهران آمد و ادامه تحصیل داد. او لیسانس مترجمی زبان انگلیسی خود را از دانشگاه علامه‌طباطبایی دریافت‌کرد و سپس مدرک فوق لیسانسش را از دانشگاه زبانشناسی دانشگاه تهران گرفت.

بعد ازگرفتن مدرک فوق‌لیسانس، تحصیلات را ادامه داد و دکترای زبان شناسی‌اش را از دانشگاه تربیت‌مدرس دریافت‌کرد.

او تا سال 1369 تلاش‌های شعری پراکنده‌ای داشت و مانند برخی شاعران جوان سال‌های اول  پس انقلاب، شاعری را یک رسالت دینی و ملی می‌دانست. از سال‌های پیش از انقلاب شعر می‌سرود ولی در سال‌های آغازین انقلاب حال و هوای شعرهای او تغییر می‌کند و این شاعر بیشتر شناخته می‌شود.

از سال 1365 به بعد شخصیت ادبی خود را پیدا می‌کند. نشانه‌های این اتفاق در مجموعه شعرهای او مثل: «آواز گل‌ِسنگ» و «مادرانه‌ها» بیشتر نمایان شد.

او شعرهایش را در قالب‌هایی چون غزل، چهارپاره و مثنوی سروده و در مجموعه «ناخنکی به زندگی» شعرهایی در قالب‌های سپید و نیمایی نیز سروده‌است.

اوایل دهه شصت بود که از طریق یکی از دوستانش با جلسه‌های شعرخوانی حوزه هنری آشناشد. روزی به یکی از آن جلسه‌ها رفت که محفل شاعران جدی ادبی بود و حسن حسینی و قیصر امین‌پور آن ها را اداره می‌کردند. جلسه‌ها را با شور و اشتیاق پیگیری کرد و همان‌جا با چهره‌های مطرح شعر معاصر آشنا شد. بعد از مدتی در یکی از جلسه‌ها، شعری با نام «سینه‌سرخ‌ها» خواند و با استقبال مواجه شد. آن شعر در اولین مجله سوره به‌چاپ رسید.

فاطمه‌راکعی علاوه‌بر فعالیت در حوزه‌های فرهنگی و ادبی، از زنان فعال کشور در زمینه‌های اجتماعی و سیاسی است و نمایندگی مردم تهران در ششمین دوره مجلس شورای‌اسلامی، یکی از فعالیت‌های اوست.

راکعی در کنار تمام فعالیت‌های هنری و پژوهشی، همواره به تدریس و داوری مقاله و کتاب نیز پرداخته‌است و بیشتر سال‌های دههٔ شصت و هفتاد را در عرصهٔ مطبوعات سپری‌کرد. راه‌اندازی مجله‌های «اعتصام»، «والعصر» و «اندیشه» همچنین سردبیری فصل‌نامه‌های «کوثر»، «پگاه» و «ندا» نمونه‌های پررنگ این دسته از فعالیت‌های اوست. سال 1386 نیز سایت شاعران ایران را راه انداخت و از 1390 دبیری سایت را پذیرفت .از آثار او می توان به:سفر سوختن – آواز گل سنگ – مادرانه‌ها – دربارهٔ شعر- منطق در زبان‌شناسی و آوا و معنا در شعر نیما اشاره‌کرد. او مدرک درجه یک هنری دارد  و از سال 1395 عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت است.

سایر هنرمندان

اسکرول به بالا